Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Akustyka budowlana. Jakie określone normą parametry musi spełniać?
Żyjemy w dynamicznym świecie, w którym hałas stanowi coraz większe zagrożenie dla naszego zdrowia i kondycji psychicznej. Dlatego walka z hałasem w środowisku człowieka jest jednym z priorytetowych zadań. Stąd na pierwszej linii frontu znalazły się pomiary akustyczne. Dowiedz się, czym jest akustyka budowlana i jakie określone normą parametry musi spełniać.
Czym jest akustyka budowlana?
Akustyka budowlana zajmuje się powstawaniem, rozchodzeniem się i oddziaływaniem fal akustycznych w obiektach budowlanych. Dzieli się na akustykę pomieszczeń, która zajmuje się jakością dźwięku np. w salach koncertowych i akustyką budowli, która dotyczy przenikania dźwięku pomiędzy pomieszczeniami i elementami konstrukcyjnymi budynku. Akustyka budowlana pomaga w optymalizacji konstrukcji budowlanych pod kątem ich zabezpieczenia przeciwdźwiękowego i przeciwdrganiowego. Pozwala na ograniczenie w budynkach rozchodzenia się dźwięków poprzez wykorzystywanie przegród i dylatacji, właściwe rozmieszczenie pomieszczeń w stosunku do źródeł akustycznych oraz izolowanie akustyczne źródeł dźwięków.
Jak wykonuje się pomiary akustyki budowlanej?
Zadaniem akustyki budowlanej jest pomiar poziomu hałasu docierającego do badanej przestrzeni z pomieszczenia sąsiedniego lub z zewnątrz budynku. Dzięki temu można ocenić izolacyjność akustyczną – parametr odpowiedzialny za zdolność przegrody do zatrzymywania energii akustycznej. Pomiary akustyki budowlanej polegają na umieszczeniu w badanym pomieszczeniu specjalistycznych mikrofonów, natomiast w pomieszczeniu nadawczym źródła dźwięku. Z pełnym asortymentem profesjonalnego sprzętu do pomiarów akustyki budowlanej zapoznać się można, odwiedzając stronę internetową firmy Systemy Pomiarowe z Krakowa.
Źródła dźwięku i normy
Najczęściej stosownymi źródłami fal akustycznych do pomiarów są wszechkierunkowe źródła dźwięku, półkoliste źródła dźwięku oraz stukacze młotkowe, do pomiarów izolacyjności akustycznej dźwięków uderzeniowych w budynkach o solidnej, betonowej konstrukcji. Wszystkie systemy pomiarowe spełniać muszą poniższe normy:
PN-EN ISO 16283-1:2014 przy pomiarach terenowych izolacyjności akustycznej w budynkach i elementów budowlanych,
PN-EN ISO 10140-2:2011 przy pomiarach laboratoryjnych izolacyjności akustycznej elementów budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana