Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Beton architektoniczny, a beton szalunkowy. Porównanie
Beton architektoniczny to kwintesencja nowoczesnych wnętrz. Wśród inwestorów, a także niektórych wykonawców krąży przekonanie, że beton szalunkowy i architektoniczny to dokładnie to samo. Tymczasem obydwa wyroby różnią się nie tylko pod względem estetycznym, ale także technicznym.
Beton architektoniczny vs beton szalunkowy
Beton szalunkowy to materiał wykorzystywany do budowy fundamentów, konstrukcji ścian i stropów. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Z kolei z pojęciem beton architektoniczny jest pewien problem – pomimo że jest to powszechnie stosowany termin, nie ma jednoznacznej jego definicji. W gruncie rzeczy tego typu beton poza właściwościami wytrzymałościowymi musi być także estetyczny. Z betonu architektonicznego powstają specjalne płyty, które można wykorzystać do wykończenia wnętrz lub elewacji budynków. Tego typu elementy dekoracyjne produkuje firma PMdesign z Krakowa.
Przeczytaj również: Jakie są zalety betonu architektonicznego?
W odróżnieniu od betonu szalunkowego beton architektoniczny nie jest elementem konstrukcyjnym, a jedynie wykończeniowym. Warto bowiem wiedzieć, że różnice pomiędzy poszczególnymi betonami wynikają bezpośrednio z receptury, czyli składu mieszanki. To właśnie ustalona receptura gwarantuje spełnienie wymagań pod względem trwałości i estetyki.
W skład każdego betonu wchodzi cement, kruszywa i woda. Do mieszanki dodawane są także dodatki chemiczne w postaci plastyfikatorów, domieszek opóźniających wiązanie i środków napowietrzających, w zależności od tego, jaki materiał chcemy uzyskać. W przypadku betonu architektonicznego stosuje się specjalne dodatki poprawiające wygląd i gładkość powierzchni. Oprócz tego ważnym składnikiem betonu architektonicznego są barwniki.
Wyroby z betonu architektonicznego
Jak wspomniano wcześniej, podstawowym przeznaczeniem betonu architektonicznego jest produkcja elementów dekoracyjnych i wykończeniowych, które mogą być stosowane do pokrywania ścian, parapetów, blatów czy też ogrodzeń. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie podkonstrukcji, ponieważ z betonu architektonicznego powstaje jedynie okładzina. Zaletą płyt betonowych jest wysoka trwałość i wytrzymałość na warunki atmosferyczne – beton zachowuje swój nienaganny wygląd pomimo upływu lat. O walorach estetycznych betonu architektonicznego decydują charakterystyczne przebarwienia, smugi, porowata powierzchnia oraz rozbieżności kolorystyczne, co wynika z zastosowanej receptury i technologii produkcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana