Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Cechy charakterystyczne narzędzi pneumatycznych
Wykorzystywanie odpowiednich narzędzi daje szanse na znaczne przyspieszenie tempa pracy, a w wielu przypadkach jest niezbędnym warunkiem pozwalającym na ich realizację. Poza niezwykle popularnymi elektronarzędziami w licznych zastosowaniach warsztatowych i produkcyjnych korzysta się jednak również ze sprzętu zasilanego sprężonym powietrzem. Używanie wyposażenia tego rodzaju ma wiele zalet, zwłaszcza jeśli chodzi o warunki pracy i poziom kosztów.
Co wiąże się z wykorzystaniem narzędzi pneumatycznych?
Użycie narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem wymaga wykorzystywania odpowiedniej infrastruktury, przede wszystkim właściwie dobranych sprężarek. Niezbędnym elementem instalacji będą też zbiorniki służące do przechowywania powietrza oraz jego dystrybucji. W grę wchodzą tu właściwe przewody, zawory utrzymujące konieczny poziom ciśnienia oraz szybkozłączki ułatwiające podłączanie poszczególnych narzędzi. Pneumatyka warsztatowa i przemysłowa to przede wszystkim urządzenia, w których zastosowano silniki umożliwiające zmianę energii potencjalnej zmagazynowanej w gazie pod ciśnieniem na ruch obrotowy, niekiedy mechanicznie przekształcany w ruch posuwisto-zwrotny. W niektórych przypadkach korzysta się też z siłowników oraz dysz ułatwiających nanoszenie powłok np. podczas lakierowania.
Przeczytaj również: Najczęstsze usterki narzędzi pneumatycznych
Co wyróżnia narzędzia pneumatyczne?
Najbardziej charakterystyczną cechą narządzi pneumatycznych są ich nieco mniejsze rozmiary oraz zdecydowanie zredukowany ciężar w porównaniu z elektronarzędziami. Wynika to z faktu, że silniki pneumatyczne są lżejsze i mniej skomplikowane, jeżeli chodzi o liczbę elementów. Istotny jest też niski poziom hałasu emitowanego przez narzędzia pneumatyczne. Jest to szczególnie ważne, gdy w pomieszczeniu pracuje jednocześnie więcej urządzeń. Spore znaczenie ma też możliwość korzystania z narzędzi pneumatycznych w trudniejszych warunkach zewnętrznych. Sprzęt tego rodzaju nierzadko jest wytwarzany z zachowaniem wymogów ATEX i przystosowany do pracy w atmosferze zagrożonej wybuchem. Zaletą narzędzi pneumatycznych będzie też możliwość przekazywania dużej mocy.
Narzędzia z napędem pneumatycznym obejmują szeroki wybór urządzeń. Dostępne są m.in. wiertarki, szlifierki kątowe, przecinarki i piły, a także klucze udarowe, wyrzynarki, a ponadto spora liczba urządzeń specjalistycznych od pistoletów lakierniczych po gwoździarki czy nitownice. Sprzedażą narzędzi pneumatycznych zajmuje się firma Metalex. W jej ofercie znajdują się również artykuły złączne, narzędzia ręczne i elektronarzędzia oraz sprzęt spawalniczy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana