Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka i zastosowanie dylatometru Marchettiego
Wiele awarii i katastrof budowlanych powstało w wyniku nieodpowiedniego zbadania warunków w podłożu. Podstawowe narzędzie do rozpoznania podłoża gruntowego dostępne dla projektantów to badania terenowe i laboratoryjne. Do lat 50-tych ubiegłego stulecia było to przede wszystkim wiercenie. Z czasem na znaczeniu zaczęły przybierać sondowania CPT oraz DMT.
Jak działa dylatometr Marchettiego i jakie parametry pozwala zbadać?
Pod koniec lat siedemdziesiątych, włoski geotechnik z uniwersytetu L’Aquilla, profesor Silvano Marchetti opatentował rodzaj sony statycznej, znanej szerzej jako DMT. Procedura tego badania jest bardzo prosta i polega na wyznaczaniu na danej głębokości sondowania dwóch wartości ciśnień p0 i p1. Wartości te odpowiadają różnym położeniom membrany końcówki dylatometru. Pomierzone wartości oraz znajomość położenia zwierciadła wód gruntowych wystarczy do opracowania podstawowej interpretacji.
Przeczytaj również: Gdzie najlepiej sprawdzają się szamba z betonowych kręgów?
Gdzie w Polsce stosuje się dylatometr Marchettiego w badaniach geotechnicznych gruntu?
W Polsce badania płaskim dylatometrem po raz pierwszy zostało wykonane w 1989 roku na składowisku odpadów poflotacyjnych – Żelazny Most. W kolejnych latach badania wykonywano przy projektach I linii metra w Warszawie, zapory wodnej w Czorsztynie. Od 2015 roku badania dylatometrem, a także inne badania geotechniczne gruntu wykonuje również firma BAARS. Setki badań na terenie całego kraju pozwoliły nam zgromadzić ogromne doświadczenie w wykonywaniu tych sondowań, jak i w ich interpretacji.
Przeczytaj również: Gdzie sprawdzą się posadzki żywiczne?
Czy dylatometr Marchettiego może być stosowany we wszystkich rodzajach gruntów?
Dylatometr Marchettiego jest ciekawym narzędziem, które może być stosowane w badaniu gruntów zarówno drobno, jak i gruboziarnistych. Badanie DMT jest szczególnie ważne dla określenia parametrów gruntów słabonośnych i organicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana