Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka i zastosowanie pali CFA
W przypadku wielu rodzajów budowanych obiektów i instalacji wykorzystuje się pale CFA. Pełnią istotną rolę w uszczelnieniu podłoża i stabilizacji całej budowanej struktury zwłaszcza wtedy, gdy warunki i właściwości gruntu, na którym powstaje dany obiekt, nie są dostatecznie korzystne. Czym dokładnie są pale CFA i co je charakteryzuje?
Czym są pale CFA?
Nazwa pali CFA pochodzi od ang. Continous Flight Auger. Są to elementy konstrukcyjne formowane świdrem ciągłym, które powstają z zastosowaniem technologii pali wierconych i betonowanych w gruncie na mokro. W Polsce można spotkać się z określeniem FSC (Formowane Świdrem Ciągłym). Powszechnie stosowane są do wzmacniania różnych konstrukcji, budowy dróg i mostów, zabezpieczania wykopów i wzmacniania już istniejących konstrukcji. Wykonywaniem wzmocnień za pomocą pali CFA oraz innymi pracami związanymi z budową zajmuje się przedsiębiorstwo geologiczno-inżynieryjne GEOTEST. To kompleksowa obsługa w zakresie niezbędnych dokumentacji geologicznych, geofizycznych i hydrologicznych wraz z profesjonalnym uzdatnianiem podłoża, przygotowywaniem gruntu i wzmacnianiem zarówno istniejących, jak i planowanych konstrukcji.
Co charakteryzuje pale CFA?
Pale CFA doskonale przenoszą obciążenia z fundamentów na poszczególne warstwy nośne, obudowują oraz stabilizują obudowy i palisady, zabezpieczają tereny zagrożone osuwaniem się i chronią budynki przed zniekształceniami i zawaleniami. Dokonuje się tego wraz z różnymi technologiami wykorzystującymi kotwy czy gwoździe gruntowe. Ich właściwości doskonale wspomagają i sprawdzają się w stabilizowaniu i budowaniu takich obiektów jak tunele, mosty, ekrany i drogi. Pale wiercone i CFA znajdują zastosowanie również w ochronie przeciwpożarowej.
Pale CFA są strukturami wyjątkowo trwałymi i wytrzymałymi, na które z powodzeniem przenoszone są duże obciążenia ściskające, wyciągające i boczne. Ich zastosowanie jest opłacalne i korzystne finansowo podczas sadowienia fundamentów. Ich ogromną zaletą jest możliwość zastosowania niemal we wszystkich gruntach, także w miejscach charakteryzujących się słabymi warunkami i znacznym poziomem wód gruntowych.
Jak powstają pale CFA?
Wykonawstwo pali CFA jest wyjątkowo szybkie i nie wymaga zawiesin stabilizujących ani orurowania. W podłoże wkręcony zostaje ciągły świder o pustym rdzeniu na głębokość określoną w projekcie. Następnie stopniowo podawany jest beton pod ciśnieniem. Ma to miejsce od dołu, za pośrednictwem rury rdzeniowej. Wraz z napływem betonu świder jest stopniowo wyciągany. Po tej czynności w świeży beton wprowadzone zostaje zbrojenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana