Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka oplotów otwieranych
Kable w serwerowniach, pracowniach komputerowych, biurach, w miejscach narażonych na wysokie temperatury, wodę lub inne czynniki, wymagają specjalnej ochrony. Z pomocą przychodzą oploty kablowe, które świetnie zabezpieczają przewody i ułatwiają utrzymywanie porządku. Jakie są zalety tych produktów i jakie rodzaje znajdziemy obecnie na rynku? Wyjaśniamy w artykule.
Do czego służą oploty kablowe?
Podstawowym zadaniem każdego oplotu kablowego jest spinanie i mechaniczne zabezpieczanie wiązek kablowych wraz ze złączem. Spinanie w wiązki zapewnia porządek w miejscu pracy i większe bezpieczeństwo, zapobiegając przypadkowym potknięciom lub zahaczeniu o kable. Poprawia również estetykę wnętrza. Takie przeznaczenie dotyczy najczęściej prostych rozwiązań domowych i biurowych. Dodatkowo, w zależności od materiału wykonania, oploty mogą pełnić bardziej zaawansowane funkcje ochronne. Te o szczególnych właściwościach są odporne na wysokie temperatury, rozrywanie, a nawet działanie niektórych środków chemicznych. Produkty tego typu mogą także gwarantować ochronę elektromechaniczną. Szeroki wybór oplotów kablowych do użytku standardowego, jak i specjalnego, można znaleźć w sklepie internetowym porzadekwkablach.pl.
Rodzaje oplotów kablowych
Na rynku istnieje już wiele różnych rodzajów oplotów na kable, a wraz z rozwojem inżynierii materiałowej, wciąż pojawiają się coraz bardziej innowacyjne warianty. Poszczególne produkty różnią się materiałem wykonania, funkcjonalnością i przeznaczeniem. Ze względu na to pierwsze kryterium, plecionki najczęściej dzieli się na poliestrowe (rozciągliwe, gęsto tkane, wielowłóknowe) i stalowe – o podwyższonej wytrzymałości. Jeśli zaś chodzi o sposób zamontowania oplotu, mogą być typu spiralnego i samozamykającego. Przydatnym akcesorium jest również opaska rzepowa do organizacji przewodów, którą można stosować razem z oplotami. Szeroki asortyment sprawia, że wybór odpowiedniego produktu może sprawiać pewne trudności. Warto w takim przypadku poradzić się fachowców w sklepie z opaskami kablowymi.
Oploty otwierane
Wśród różnych typów oplotów kablowych na szczególną uwagę zasługują oploty otwierane. Występują one w dwóch podstawowych rodzajach:
- samozamykające,
- zamykane na rzep.
Oploty samozamykające produkowane są z elastycznej i lekkiej plecionki, która samoczynnie zaciska się wokół przewodu. Nie ma tu potrzeby stosowania dodatkowych taśm lub innych elementów mocujących. Aplikacja, ściąganie oplotu czy dodawanie do wiązki kolejnych kabli stają się dziecinnie proste. Drugi wariant oplotów otwartych wyposażony w zamknięcie z rzepem ma te same zalety co samozamykający, ale nieco inne zastosowanie. Opaska na kable z rzepem polecana jest wówczas, gdy istnieje potrzeba wykonania ścisłego i wytrzymałego połączenia przewodów, a także układania ich w ciasnych łukach. Jednocześnie, nadal mamy możliwość szybkiej zmiany konfiguracji wiązki w dowolnym momencie, dzięki prostemu zamknięciu na rzep.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana