Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Co można ciąć przy pomocy tarcz diamentowych?
Cięcie to powszechnie wykorzystywane jest jako metoda produkcji różnego rodzaju wyrobów, a także obróbki materiałów. Wśród narzędzi wykorzystywanych do cięcia znajdują się między innymi tarcze diamentowane. Czym one są, jakie są ich cechy charakterystyczne oraz zalety, w jakich zadaniach można je wykorzystywać? Dowiesz się tego z poniższego materiału.
Czym są tarcze diamentowe?
Tarcze diamentowe to rodzaj narzędzia ściernego, powszechne uznawanego za najlepsze rozwiązanie do cięcia różnego rodzaju tworzyw. Mają one postać dysku wykonanego ze stali lub stopu lekkich metali, którego krawędzie pokrywane są mieszanką metalowego spoiwa i proszku z syntetycznego diamentu – tarcza oraz mieszanka są zespalane ze sobą w procesie lutowania lub zgrzewania laserem. Szeroki wybór tych narzędzi znajdziemy w ofercie firmy Agroprzem.
Przeczytaj również: Jakie zalety mają brzeszczot do wyrzynarki Festool?
Jak to działa?
Zasada działania tarczy jest bardzo prosta. Przy pomocy odpowiedniego urządzenia – pilarki lub przecinarki – tarcza wprawiana jest w szybki ruch obrotowy. Zetknięcie krawędzi tarczy z powierzchnią obrabianego materiału powoduje gwałtowny wzrost tarcia i temperatury w miejscu styku, co skutkuje oddzieleniem naddatku, który zostaje następnie wyrzucony z głębi szczeliny. W wyniku tarcia cząsteczki diamentu stopniowo zużywają się, a w końcu odpadają od powierzchni tarczy – ich funkcję przejmują wtedy cząsteczki znajdujące się w głębszych warstwach. Dzięki temu tarcze diamentowe odznaczają się bardzo długą żywotnością i przydatnością do użytku.
Przeczytaj również: Sprzęt niezbędny do wyburzenia mechanicznego
Zastosowanie tarcz diamentowych
Tarcze diamentowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane do cięcia wielu różnych materiałów, m.in.:
- Metali – np. aluminium,
- Ceramiki, gresu, glazury, klinkieru,
- Kamienia, np. granitu
- Betonu, kostki brukowej
Jak widać, są to przede wszystkim tworzywa charakteryzują się bardzo wysoką twardością, a jednocześnie kruchością. Co ważne, nie każda tarcza diamentowana może być stosowana do wszystkich zadań. Na rynku występuje podział na tarcze przeznaczone do cięcia na mokro i sucho. Jak sugeruje nazwa, pierwsze z nich wymagają podczas pracy chłodzenia poprzez zwilżanie ich wodą lub mieszanką wody i oleju wiertniczego. Ma to zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu tarcz oraz ciętego materiału – bez chłodzenia tarcze zużywają się szybciej, a materiał może zostać uszkodzony (np. poprzez pękanie). Dodatkowo chłodziwo wypłukuje oddzielony naddatek, co poprawia wydajność cięcia. Tarcze diamentowe do cięcia na sucho stosowane są przy obróbce materiałów, które ze względu na swoje właściwości nie powinny mieć kontaktu z płynem. Dotyczy to np. kamieni naturalnych o dużej porowatości.
Przeczytaj również: 4 maszyny, których nie może zabraknąć w stolarni
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana