Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Co najczęściej przechowujemy w domowych witrynach?

Domowa, drewniana witryna jest nie tylko praktycznym meblem, ale także efektowną ozdobą do jadalni, salonu czy kuchni. Wąskie, jednodrzwiowe konstrukcje sprawiają, że pomieszczenia wyglądają o wiele bardziej wytwornie, z kolei większe, cięższe kredensy nadają im klasycznego szyku. W jaki sposób można jednak w pełni wykorzystać „potencjał” podobnego wyposażenia?
Witryny zaczęły się pojawiać we francuskich wnętrzach już w XVIII wieku (za panowania króla Ludwika XVI). Meble były wykorzystywane przede wszystkim do przechowywania rzeczy, które świadczyły o „statusie” gospodarza, np. rodowych pamiątek oraz kosztowności, jakie dało się wyeksponować (takich, jak drogocenna porcelana czy srebrne sztućce i cukiernice). Co ważne, pierwowzorem takich konstrukcji były kabinety, czyli niewielkie szafki, do których chowało się np. korespondencję. Wraz z potrzebą „pokazania się”, w drzwiczkach pojawiły się przeszklenia.
Rodzinne, domowe „skarby” w drewnianych witrynach
Chociaż opisywane meble zawsze zajmowały ważne miejsce w polskich wnętrzach, najchętniej je wykorzystywano w XX wieku. Dzisiaj przeżywają jednak prawdziwy renesans i coraz częściej pokazują się w nowoczesnych aranżacjach, prezentując rodzinne „skarby”. Witryny eksponują m.in. zdjęcia, na których przedstawiono ważne chwile w życiu domowników – ślub, komunie, „okrągłe” urodziny. Jak dodają przedstawiciele firmy „Meble K&D”, za szklanymi drzwiczkami znajdują się również cenne pamiątki, takie jak pocztówki, muszelki czy dyplomy i świadectwa.
Współczesne „kabinety” spełniają się także w roli barku, w którym kryją się nie tylko alkohole, ale i szklanki, kieliszki czy akcesoria barmańskie. Mebel zapewnia bowiem doskonałe warunki do wyeksponowania swojego hobby – można pokazać zarówno zamiłowanie do „miksologii”, jak i rękodzieła, wstawiając do witryny drewnianej m.in. ręcznie wykonane szkatułki, bombki oraz inne ozdoby (np. „decoupage”). Za przeszkleniem stoją też rozmaite kolekcje, np. książek, modeli statków, figurek czy płyt, przedstawiając tym samym zainteresowania domowników.
Drewniana witryna jako praktyczna i wygodna szafka
Podobny element wyposażenia może być jednak wykorzystywany do czegoś więcej niż jedynie okazja do ekspozycji pamiątek albo hobby. Do „kabinetów” wkłada się także rozmaite sprzęty, takie jak zastawa, serwety, obrusy czy szklanki, które można od razu wyjąć i położyć na stole. Wymienione akcesoria są zazwyczaj chowane do nieprzeszklonych szafek – za przeźroczystymi drzwiczkami stoją jedynie ozdobne filiżanki, kieliszki lub „dekoracyjne” serwisy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana