Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Co należy rozumieć pod pojęciem osiadania gruntu?
W inżynierii geotechnicznej osiadanie definiuje się jako ruch gruntu w dół. Nadmierne ruchy gruntu mogą powodować uszkodzenia w budynkach, konstrukcjach i infrastrukturze transportowej, od mostów i tuneli po nawierzchnie drogowe i linie kolejowe. Co warto wiedzieć na temat zjawiska osiadania gruntu?
Czym jest osiadanie gruntu?
Na początek warto zdefiniować, czym jest osiadanie gruntu. To powolny ruch gruntu, w którego rezultacie powierzchnia terenu ulega obniżeniu i tworzy się niecka. Inna definicja mówi o tym, że osiadanie to ruch gruntu w dół spowodowany zmianami naprężeń w jego obrębie. Nierównomierne osiadanie jest szczególnie ryzykowne. Zjawisko takie grozi także dużo mniejszym obiektom takim jak np. domy, których fundamenty źle zaprojektowano lub niewłaściwie wykonano (np. źle zagęszczony grunt).
Dlaczego dochodzi do osiadania gruntu?
Osiadanie jest zazwyczaj wynikiem obciążenia (na przykład od budynku lub pojazdów poruszających się po drodze) przekraczającego nośność gruntu, powodującego konsolidację podłoża, ze zmianą położenia gruntu pod konstrukcją w kierunku zarówno pionowym, jak i poziomym. Słabo i źle zagęszczony grunt jest szczególnie podatny na osiadania.
Osiadanie może być również spowodowane innymi czynnikami, takimi jak wilgotność (na przykład nasycone grunty spoiste mogą się uplastyczniać, wysuszone grunty spoiste mogą się kurczyć), głębokie wykopy i budowa tuneli, a także zapadanie się naturalnie występujących pustek lub nieczynnych wyrobisk górniczych.
Osiadanie może nastąpić niemal natychmiast po przyłożeniu obciążenia lub potrwać lata, w zależności od warunków gruntowych podłoża oraz przyczyn ich osiadania.
W jaki sposób wykrywa się osiadanie gruntu?
Ewentualne osiadanie gruntu zawsze należy zweryfikować. Szczególnie gdy mowa o takich realizacjach jak budowa dróg, mostów, tuneli oraz linii kolejowych.
Usługa analizy stateczności i osiadania gruntów to obliczenia, które umożliwiają sporządzenie ekspertyz dla osuwisk, naturalnych skarp, czy sztucznych nasypów. Od tak zgromadzonych i interpretowanych danych zależy powodzenie i bezpieczeństwo konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych.
Jeśli więc poszukujesz doświadczonych fachowców, zgłoś się na przykład do firmy BAARS.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana