Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Co powinien zawierać projekt budynku biurowego?
Projekt budynku biurowego, jak każdy projekt budowlany, jest objęty ustawą Prawo budowlane, dlatego obligatoryjnie powinien zawierać projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny oraz plan zagospodarowania terenu. Budynki i rozwiązania infrastrukturalne projektowane są tak, by jednocześnie spełniać warunki terenowe i gruntowo-wodne, co również zostaje ujęte w dokumencie. Co dokładnie powinno znaleźć się w projekcie?
Zawartość projektu obiektu biurowego
Złożoność projektu budynku biurowego związana jest z koniecznością przestrzegania szeregu norm i przepisów, a także ze skomplikowanej budowy i ilości rozwiązań stosowanych w obiektach. Z tego powodu w projekcie powinny znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące konstrukcji budynku oraz instalacji. Biuro projektowe Ecindustria wymienia projekt architektoniczno-budowlany zawierający projekt konstrukcyjny budowlany, projekt budowlany wewnętrznych instalacji sanitarnych, takich jak C.O., wodno-kanalizacyjnych czy gazowych. Do niezbędnych dokumentów zalicza się też projekt instalacji elektrycznej oraz instalacji odgromowej, w którym uwzględnić należy między innymi wyłącznik prądu czy awaryjne oświetlenie ewakuacyjne. Dodatkowo w projekcie powinny znaleźć się opinie rzeczoznawców BHP, systemów przeciwpożarowych oraz Sanepidu, przedmiar robót budowlanych zawierający pełne zestawienie materiałów budowlanych oraz kosztorys inwestorski budowlany.
Projekt architektoniczno-budowlany oraz plan zagospodarowania terenu
Najważniejszą częścią projektu budynku biurowego jest projekt architektoniczno-budowlany składający się z dokumentacji technicznej zawierającej opis przeznaczenia i sposobu realizacji budowy. Dokument obejmuje wizualizację w postaci zrzutu wszystkich poziomów, piwnic, dachu i fundamentu, a także przekroje prowadzone w charakterystycznym miejscu obiektu. To właśnie w tej części znajdują się projekty, rysunki, opisy i plany wyżej wymienionych instalacji budynku biurowego.
Plan zagospodarowania terenu to projekt przedstawiający plan budynku na mapie. Celem projektu jest wskazanie granic działki oraz budynków występujących w okolicy. To w tym dokumencie znajdują się szczegółowe opisy i projekty przyłączy wodociągowych, gazowych, elektrycznych i kanalizacyjnych, a także układ komunikacyjny i układ zieleni ze wskazaniem charakterystycznych elementów. W przypadku ingerencji w środowisko naturalne, w planie zagospodarowania terenu należy ująć zaplanowanie wyrównanie lub zabezpieczenie gruntu, wycinkę drzew oraz wszelkie zmiany dotyczące zmian w naturalnym otoczeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana