Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Co zaliczamy do chorób zawodowych?
Stosowanie nowoczesnych technologii znacznie zmniejsza skalę narażenia pracowników na kontakt z czynnikami, które mogą powodować odniesienie urazów czy trwały uszczerbek na zdrowiu. W wielu przypadkach mimo wykorzystania środków zabezpieczających nie ma jednak możliwości wyeliminowania zagrożenia. Może to prowadzić do pojawienia się groźnych chorób zawodowych.
Czym jest choroba zawodowa i co się z nią wiąże?
Choroba zawodowa to dolegliwość, która pojawiła się w wyniku wykonywania pracy w warunkach występowania zagrożenia czynnikami szkodliwymi. W zależności od sytuacji mogą to być m.in. hałas, wibracje, wysoka temperatura, wilgotność albo narażenie na kontakt z niebezpiecznymi substancjami np. pyłami lub gazami. Za choroby zawodowe są uznawane schorzenia, które nie tylko mają ścisły związek z niebezpiecznymi oddziaływaniami zewnętrznymi, ale również zostały uwzględnione w wykazie chorób zawodowych. Zaliczają się do nich m.in. zatrucia substancjami chemicznymi, pylice płuc, astmy oskrzelowe, nowotwory złośliwe, choroby skóry, jak również przewlekłe choroby układu ruchu. Wśród chorób tego rodzaju znajdą się też np. przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego, zespoły wibracyjne, choroby wywołane pracą w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, a ponadto choroby układu wzrokowego spowodowane czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi.
Przeczytaj również: Kto odpowiada za wypadek w miejscu pracy?
Ograniczenie ryzyka związanego z możliwością pojawienia się choroby zawodowej wymaga od pracodawcy podejmowania odpowiednich działań BHP. W Katowicach można w tym celu skorzystać z usług firmy Inka BHP, która oferuje nadzór BHP w Sosnowcu, w ramach którego pomaga w identyfikacji ewentualnych zagrożeń oraz wyborze właściwych metod zabezpieczania pracowników przez zastosowanie skutecznych form ochrony zbiorowej i indywidualnej.
Jaki jest tryb postępowania w razie podejrzenia choroby zawodowej?
W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej pracodawca powinien zgłosić ten fakt okręgowemu inspektorowi pracy i inspektorowi sanitarnemu. Zgłoszenia może też dokonać pracownik za pośrednictwem lekarza. Po wydaniu orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej pracodawca musi podjąć działania w celu wyeliminowania zagrożenia, które do niej doprowadziło. Nadzorem BHP, w tym redukowaniem ryzyka pojawienia się chorób zawodowych przez ustalanie poziomu czynników szkodliwych i wybór właściwych zabezpieczeń, a także obsługą związanych z tym postępowań zajmuje się firma Inka BHP. Specjalizuje się zarówno w usługach z zakresu BHP, jak i działaniach PPOŻ. Wykonuje także zadania łączące się z prowadzeniem szkoleń BHP, przeciwpożarowych i z udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana