Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Co zaliczamy do elementów automatyki budynkowej?
Nowoczesne technologie coraz bardziej wkraczają w nasze codzienne życie. W związku z tym powstające obecnie budynki coraz częściej wyposażone są w systemy automatyki budynkowej, sprawiającej, że zyskują one miano inteligentnych. Czym w związku z tym są tak zwane inteligentne domy, na czym opierają one swoje działanie i jakie są zalety zastosowania w nich automatyki budynkowej?
Co kryje się pod pojęciem automatyki budynkowej?
Automatyka budynkowa to nic innego jak sieć różnorodnych urządzeń znajdujących się na wyposażeniu budynku, które pozwalają sterować w nim wszelkiego rodzaju instalacjami, do których zaliczyć można między innymi oświetlenie, ogrzewanie oraz kontrolę dostępu. Dzięki niej budynek staje się „inteligentny”, a dostosowywanie jego funkcji do danych potrzeb możliwe jest nawet w zdalny sposób.
Przeczytaj również: 8 mitów na temat instalacji inteligentnego domu
Z jakich elementów składa się automatyka budynkowa?
Systemy automatyki budynkowej, montowane przez takie firmy jak między innymi BoJeRo ze Świdnicy składają się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest centrala sterująca, która umożliwia na zdalne sterowanie funkcjami instalacji i urządzeń włączonych do systemu. Natomiast drugi z elementów to właśnie wszelkiego rodzaju urządzenia i instalacje, do których zaliczyć można między innymi:
czujniki,
kamery,
rolety zewnętrzne,
gniazdka elektryczne,
oświetlenie,
nagłośnienie,
bramy,
wentylacje.
Dodatkowym elementem automatyki budynkowej także jest najczęściej aplikacja mobilna, za pomocą której można sterować włączonymi do systemu elementami wyposażenia budynku.
Jaki jest cel zastosowania automatyki budynkowej w domach?
Rosnąca popularność automatyki budynkowej wynika przede wszystkim z wygody jakie oferuje to rozwiązanie. Pozwala ono bowiem na znaczne usprawnienie funkcjonowania wszelkich instalacji domowych oraz zarządzanie nimi z dowolnego miejsca. W praktyce automatyka budynkowa może być wykorzystana do:
ustawiania temperatury we wnętrzu budynku,
podnoszenia rolet zewnętrznych lub ustawienia godzin, w których mają być one automatycznie podnoszone i opuszczane,
uzbrajania i rozbrajania systemów alarmowych zastosowanych w budynku,
sterowania systemami kontroli dostępu w budynku,
zaprogramowywania automatycznego załączania się i wyłączania się oświetlenia, czy urządzeń w dowolnych godzinach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana