Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Co zaliczamy do tzw. stałych urządzeń gaśniczych?

Stałe urządzenia gaśnicze służą do zwalczania pożarów w początkowych fazach. Zapobiegają przenoszeniu płomieni do innych pomieszczeń lub stref budynku oraz ograniczają przenikanie wysokiej temperatury. Stałe urządzenia gaśnicze bazują na wodzie, proszkach, gazie oraz aerozolach i mogą być uruchamiane ręcznie lub w sposób automatyczny. Są to systemy nieodzownie związane z budynkiem i zawierające zapas środka gaśniczego.
Rodzaje stałych urządzeń gaśniczych
Stałe urządzenia gaśnicze dzielą się na wodne, proszkowe, pianowe, gazowe i aerozolowe. Do wodnych systemów zalicza się zestawy mgłowe, tryskacze oraz zraszacze. Uruchamiane są za pomocą zestawu termoczułego pod wpływem wzrostu temperatury. Wszędzie tam, gdzie kluczowe jest niskie zużycie wody, montuje się zestawy mgłowe, które dystrybuują krople wody mające zdolność do pochłaniania energii cieplnej. Tryskacze i zraszacze z kolei hamują rozprzestrzeniania się pożaru i w pewnych przypadkach mogą go także ugasić.
Do gazowych urządzeń gaśniczych zaliczmy dwutlenek węgla, gazy obojętne (argon i azot) i chlorowcopochodne węglowodorów. Gazowe zestawy stosuje się w pomieszczeniach z urządzeniami elektronicznymi i w rozdzielniach. Działanie gazów obojętnych opiera się na obniżaniu stężenia tlenu do wartości, w których proces spalania nie może być podtrzymywany. Środki chlorowcopochodne z kolei schładzają środowisko pożaru i odbierają płomieniom energię cieplną. Pomieszczenia chronione gazem powinny być szczelne — stężenie gazów powinno być bowiem utrzymane odpowiednio długo.
Wykonawca zabezpieczeń ogniochronnych Strażak dostarcza wyłącznie atestowanych i certyfikowanych rozwiązań opracowywanych przez głównych producentów systemów przeciwpożarowych. Wszystkie stosowane materiały mają aktualne aprobaty techniczne stwierdzające przydatność do użycia.
Zastosowanie stałych urządzeń gaśniczych
Zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków montowane w sposób trwały wymagane są w muzeach, archiwach, ośrodkach elektronicznego przetwarzania danych oraz budynkach handlowych i wystawowych, a także w niektórych obiektach gastronomicznych i budynkach wysokościowych o przeznaczeniu użyteczności publicznej lub zamieszkania zbiorowego.
Decyzja o montażu stałych urządzeń gaśniczych w miejscu, gdzie nie jest to wymagane prawnie wynikać może z troski o ochronę majątku lub potrzeby zapewnienia ciągłości pracy przedsiębiorstwa. Są to zatem rozwiązania niezwykle popularne w halach magazynowych, produkcyjnych i przemysłowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana