Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czy dodanie rekuperacji do projektu budowlanego wymaga specjalnych zezwoleń?
Wentylacja w domach oraz budynkach biurowych i lokalach użytkowych jest obowiązkowa. Gwarantuje konieczną wymianę powietrza. Nowoczesną alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej jest rekuperacja. Czy można ją dodać w istniejącym projekcie budowlanym bez konieczności uzyskania dodatkowych zezwoleń?
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja jest wentylacją. Jednak w odróżnieniu od tradycyjnej, wykorzystuje pewien mechanizm, który pozwala dodatkowo na odzysk ciepła. Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie zasysania powietrza przez kominy. Natomiast rekuperacja jest wentylacją mechaniczną opartą o działanie urządzenia. Z tego względu jest skuteczniejsza w wymianie powietrza w budynkach niż ta grawitacyjna. Rekuperator, czyli serce systemu odpowiedzialny jest za pobór świeżego powietrza z zewnątrz oraz usuwanie zużytego z wnętrza budynku. Takie działanie dodatkowo umożliwia odzyskanie ciepła poprzez ogrzanie powietrza wprowadzanego zagrzanym odprowadzanym z budynku. To rozwiązanie pozwala dodatkowo na zapobieganie stratom energii. Projektowaniem oraz montażem instalacji rekuperacyjnych zajmuje się między innymi firma Ventus.
Przeczytaj również: Jak przeprowadzić prawidłowy montaż systemu rekuperacji?
Projekt rekuperacji a projekt domu – co warto wiedzieć?
Każdy projekt budynku zawiera dostosowaną do niego wentylację. Jednak, jeśli w oryginalnym projekcie domu, czy innego budynku uwzględniono tylko wentylację grawitacyjną, a chcemy posiadać rekuperację, nie ma ku temu przeszkód. Nie jest konieczne uzyskanie specjalnych pozwoleń na wykonanie jej w budynku, w którym nie została zaprojektowana, jeśli jest to dom jednorodzinny. Należy jednak mieć na uwadze, że przed montażem wentylacji mechanicznej konieczne jest wykonanie jej projektu. Plan działania zawiera informacje o przebiegu instalacji w całym budynku, czy o ulokowaniu rekuperatora.
Przeczytaj również: Na czym polega rekuperacja?
Kiedy najlepiej zdecydować się na wykonanie projektu rekuperacji?
Rekuperatory to urządzenia zasilające całą instalację, która rozmieszczona jest w budynku. Poszczególne kanały rozplanowane są między innymi w stropie budynku. Z tego powodu na projekt rekuperacji warto zdecydować się na wczesnym etapie, czyli najlepiej przed rozpoczęciem prac związanych z wykonaniem murów. Dzięki temu uniknie się późniejszego przerabiania, wiercenia oraz innych prac naruszających powstały już budynek.
Przeczytaj również: Czym różni się rekuperacja od klasycznej wentylacji?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana