Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wymaga zezwolenia?
Montaż paneli fotowoltaicznych obwarowany jest szeregiem procedur, które należy przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem robót. Konieczne jest zatem uwzględnienie obowiązujących przepisów. Wiele osób zadaje sobie pytanie o obowiązek uzyskania pozwolenia na montaż paneli. Sprawdźmy zatem, czy rzeczywiście jest to wymagane.
Czy fotowoltaika wymaga pozwolenia na budowę?
Wszystkie roboty budowlane wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, co jasno wynika z obowiązujących przepisów. Montaż paneli na dachu również kwalifikuje się do tej kategorii. Niemniej jednak od tej reguły obowiązuje pewien wyjątek, który dotyczy instalacji o mocy do 50 kW. Natomiast pozwolenia zawsze wymagają większe instalacje – niezależnie od tego, czy są montowane na gruncie, czy też na dachu.
Zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę są instalacje fotowoltaiczne o mocy nieprzekraczającej 50 kW. Nie ma przy tym znaczenia, czy są to instalacje montowane na obiekcie, czy na gruncie. Konieczność dopełnienie formalności istnieje tylko w przypadku montażu paneli w obszarze wpisanym do rejestru zabytków oraz jeśli wysokość paneli montowanych na dachu przekracza 3m. Warto także pamiętać, że inwestycja musi być zgodna z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku instalacji o mocy większej niż 6,5 kW konieczne jest uzgodnienie projektu z obowiązującymi wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
Pozwolenie na budowę jest wymagane zawsze, gdy montaż paneli wiąże się koniecznością przebudowy lub rozbudowy budynku albo jeśli inwestycja zostanie objęta koniecznością oceny oddziaływania na środowisko. Mając wątpliwości, zawsze warto zwrócić się do fachowców – na terenie województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego montażem paneli fotowoltaicznych zajmuje się firma fotowoltaika.eco.
Miejscowy plan zagospodarowania a instalacja fotowoltaiki
Warto wiedzieć, że nie na każdym obszarze obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. O ile montaż paneli fotowoltaicznych w Ostrołęce będzie dość prosty pod tym względem, to w miejscowościach bez planu przestrzennego sprawa się nieco komplikuje. W niektórych przypadkach może być bowiem wymagana decyzja o warunkach zabudowy – zwłaszcza dla instalacji objętych pozwoleniem na budowę. Decyzja o warunkach zabudowy nie jest konieczna wyłącznie dla inwestycji, które nie zmieniają sposobu zagospodarowania terenu ani sposobu użytkowania budynku w całości lub w części.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana