Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czy rozbiórka i wyburzenie budynku oznacza to samo?
Choć zarówno rozbiórka, jak i wyburzenie oznaczają usunięcie niechcianego budynku, to pojęć tych nie możemy stosować zamiennie. Procesy te różnią się bowiem pod wieloma względami, warto więc nauczyć się umiejętnie je rozpoznawać i rozróżniać. By było to łatwiejsze, w tym artykule wyjaśnimy, co oznacza rozbiórka, a także kiedy możemy mówić o wyburzeniu.
Różnice faktyczne
Tym, co w szczególności odróżnia omawiane procesy jest ich przebieg oraz efekt końcowy. W przypadku rozbiórki budynek jest demontowany, a jego elementy czy wyposażenie jesteśmy w stanie ponownie wykorzystać. Możemy więc dzięki nim postawić nową budowlę lub sprzedać je na rynku wtórnym, co pozwoli zmniejszyć koszty operacji oraz ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Z kolei wyburzenie wiąże się z całkowitym zniszczeniem konstrukcji, przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Wykorzystujemy tu chociażby koparki czy spychacze, a nierzadko też ładunki wybuchowe czy młoty pneumatyczne. Efektem takich działań pozostanie jedynie spora ilość gruzu, która prawdopodobnie nie znajdzie już przyszłego zastosowania. Należy więc poddać go recyklingowi, za co będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Podobnie jak w przypadku budowy, do rozbiórki czy wyburzenia potrzebne będzie pozwolenie. Nie wymagają go jedynie budynki nie przekraczające ośmiu metrów, jednak nawet takie prace musimy zgłosić.
Przeczytaj również: Rozbiórka a wyburzenie - jakie są różnice?
Jaką metodę wybrać?
Co ciekawe, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy to od wielu czynników. Warto więc skonsultować się ze specjalistą, na przykład z firmy budowlanej Wiecha, który z pewnością pomoże nam w podjęciu najlepszej dla nas decyzji. Musimy wziąć tu pod uwagę kwestie takie jak: stan budynku, bezpieczeństwo pracowników, ekonomiczność każdej z metod oraz stopień skomplikowania robót. Co do zasady rozbiórka powinna być bardziej opłacalna, z uwagi na możliwość ponownego wykorzystania surowców. Okazuje się jednak, że większość tych materiałów ostatecznie nie znajduje nabywców, przez co zarobek jest tu wyjątkowo wątpliwy. Wyburzenie staje się natomiast przedsięwzięciem coraz tańszym, głównie z uwagi na postęp technologiczny ułatwiający szereg działań. Dodatkowo warto zauważyć, że jeśli przebywanie w niszczonym budynku zagraża bezpieczeństwu, wyburzenie jest jedyną dopuszczalną metodą jego likwidacji.
Przeczytaj również: Jak bezpiecznie przeprowadzić rozbiórkę domu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana