Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czym jest i jak działa siłownik łańcuchowy?

Współczesna automatyka przemysłowa oferuje inwestorom szereg rozwiązań, które ułatwiają obsługę obiektów budowlanych, a jednocześnie poprawiają ich bezpieczeństwo. Do takich elementów należy zaliczyć siłowniki elektryczne, umożliwiające zdalne otwieranie i uchylanie okien, świetlików dachowych czy klap oddymiających. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej siłownikom łańcuchowym.
Czym jest siłownik łańcuchowy?
W zależności od wymagań wobec stolarki sterowanej automatycznie stosuje się rozmaite napędy. Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą m.in. siłą – inne napędy potrzebne są do obsługi ciężkich skrzydeł drzwi ewakuacyjnych i bram, a inne chociażby do aluminiowych okien – i konstrukcją, która przekłada się na długość wysuwu oraz kąt otwarcia. Spośród czterech typów napędów (ramieniowe, łańcuchowe, trzpieniowe i ryglujące) w oknach najczęściej stosowane są elektryczne siłowniki łańcuchowe. Ten rodzaj napędu doskonale sprawdza się zwłaszcza przy obsłudze okien w systemach wentylacyjnych, napowietrzających i oddymiających.
Jak działają siłowniki łańcuchowe do okien?
Napędy łańcuchowe używane są zwykle z prostokątnymi oknami uchylnymi oraz dachowymi w celu codziennego wietrzenia pomieszczeń lub oddymiania i odprowadzania ciepła w razie pożaru. Siłownik uruchamiany jest przez impuls elektryczny, wysyłany z automatycznej centrali oddymiania zintegrowanej z systemem przeciwpożarowym lub ręcznie – przez wciśnięcie odpowiedniego przycisku. Po otrzymaniu sygnału z siłownika wysuwa się łańcuch, odpychając skrzydło od ościeżnicy. Przy zamkniętym oknie łańcuch jest niewidoczny, gdyż w całości zamknięty w obudowie siłownika. Zakres otwarcia lub uchylenia okna uzależniony jest od wysuwu, o czym należy pamiętać przy projektowaniu i budowie systemu oddymiania oraz wentylacji.
W ofercie hurtowni okuć budowlanych Akces dostępne są siłowniki łańcuchowe GEZE, Master i Comunello. Są to niedrogie i wydajne modele siłowników w wersji 230 V, stworzone z myślą o budynkach mieszkalnych. Mogą być stosowane zarówno w systemach naturalnej wentylacji, jak i oddymiania grawitacyjnego na klatkach schodowych. Siłowniki łańcuchowe przeznaczone są do montażu bezpośrednio na ramie okiennej, co pozwala na obniżenie kosztów instalacji. Natomiast możliwość wyboru spośród trzech wersji kolorystycznych (białe, srebrne i czarne) pozwala na dopasowanie ich do stolarki pod kątem estetyki.
Jeśli potrzebujesz wsparcia przy wyborze siłowników, skontaktuj się z dystrybutorem. Doradca klienta udzieli ci wszelkich niezbędnych informacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana