Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czym różni się instalacja solarna od fotowoltaicznej?
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużym powodzeniem, jednak pomimo upływu wielu lat od pojawienia się ich na rynku, wciąż wiele osób ma problemy z nomenklaturą. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest utożsamianie fotowoltaiki z systemami solarnymi. Pomimo pewnego podobieństwa są to dwie zupełnie inne technologie, podobnie jak inne są ich możliwości i przeznaczenie. Czym różni się instalacja solarna od fotowoltaicznej?
Fotowoltaika, czyli produkcja prądu
Definicja fotowoltaiki pochodzi z języka greckiego (fotos) i fizyki (wolt), wskazując na wyraźne powiązanie światła z prądem elektrycznym. W rzeczywistości jest to rozbudowana dziedzina nauki i techniki zajmująca się produkcją energii elektrycznej ze światła słonecznego. Do zajścia takiego zjawiska są konieczne ogniwa krzemowe, w których pod wpływem energii fotonów dochodzi do wzbudzenia ruchu elektronów – czyli do przepływu prądu stałego.
Przeczytaj również: Fotowoltaika jako sposób na oszczędności – czy to się opłaca?
Prąd ten może być wykorzystany w pierwotnej postaci lub przekonwertowany na prąd przemienny za pomocą falownika (inwertera). Instalacja fotowoltaiczna montowana między innymi przez firmę Rat-Gar ze Żmigrodu wymaga jednak instalacji, w skład której wchodzą nie tylko panele, ale również wspomniany inwerter, przewody, liczniki produkcji i zużycia energii, a niekiedy również magazyn energii.
Przeczytaj również: Fotowoltaika dla domów jednorodzinnych - jak zacząć?
Instalacja solarna, czyli produkcja ciepła
W przeciwieństwie do fotowoltaiki instalacja solarna również wykorzystuje energię słoneczną, ale jej działanie bardziej przypomina nagrzewanie się wody w wężu ogrodowym położonym na nasłonecznionym trawniku. Pod względem technologicznym kolektory słoneczne są bliższe pompom ciepła niż fotowoltaice, gdyż ich zadaniem jest pozyskiwanie energii termicznej z otoczenia i przenoszenie ją za pośrednictwem czynnika roboczego, do odbiorników (wymienników).
Przeczytaj również: Instalacje fotowoltaiczne na dachach płaskich i skośnych
Najczęściej kolektory słoneczne służą do ogrzewania wody użytkowej i jest to ich jedyna funkcja. Natomiast prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne może być zużyty zarówno do ogrzania wody, jak i do wielu innych celów.
Można by sądzić, że wybór kolektorów słonecznych jest mniej opłacalnym rozwiązaniem. Warto jednak wiedzieć, że koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej jest niemal dwa razy wyższy. Czas zwrotu natomiast, okres gwarancji i bezawaryjnej pracy obu systemów są podobne. Przy dużym zapotrzebowaniu gospodarstwa na prąd często wybór kolektora jest bardziej ekonomiczny niż budowa elektrowni słonecznej o dużej mocy. Ponadto kolektory idealnie sprawdzają się na letnich działkach, gdzie z podgrzewanej wody korzysta się jedynie latem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana