Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego podłogi drewniane rozsychają się zimą?
Drewniana podłoga to nie tylko praktyczne, ale i estetyczne rozwiązanie. Podłogi z drewna mają wiele zalet, jednak, by zachować je w należytym stanie przez lata, warto odpowiednio o nie dbać. Kiedy i w jakich sytuacjach dochodzi do rozsychania podłogi drewnianej? Jak temu zapobiec? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.
Skutki przesuszenia podłogi drewnianej
Rozsychanie się drewnianych desek to częsty skutek nadmiernego wysuszenia powietrza we wnętrzach podczas sezonu grzewczego – to wtedy podłoga zaczyna oddawać nagromadzoną wilgoć do powietrza i w efekcie zmniejszać swoją objętość. Skutkuje to tworzeniem się w drewnie nieestetycznych szczelin, lecz efekt ten jest do pewnego stopnia odwracalny. Wraz z nastaniem wiosny, deski ponownie zwiększają swoją wilgotność i objętość, nawet do tego stopnia, że szczeliny mogą całkowicie się zasklepić. Niestety, nie zawsze jest to możliwe – jeżeli w wyniku nadmiernego obniżenia wilgotności, parkiet zacznie pękać, powstałe w ten sposób uszkodzenia mogą okazać się niemożliwe do samo naprawienia. Jeżeli chcemy tego uniknąć, musimy zatroszczyć się o naszą podłogę znacznie wcześniej – najlepiej zaraz po jej montażu, poprzez zakup higrometru. Urządzenie to pozwoli na stałą kontrolę poziomu wilgotności w pomieszczeniu, a także na jego regulację, gdy zajdzie taka potrzeba.
Przeczytaj również: Różnice między deską podłogową a parkietem
Musimy pamiętać, że rozsychanie podłogi oraz skutki w postaci pęknięć nie są przedmiotem reklamacji. To my, decydując się na naturalny produkt, jakim jest drewno, musimy dbać o warunki klimatyczne i przestrzegać wytycznych przedstawionych w warunkach gwarancyjnych.
Przeczytaj również: Układanie parkietu krok po kroku. Zasady postępowania
Jakie są optymalne warunki dla podłogi drewnianej?
Jak podkreśla specjalista z firmy SEBA w Szczecinie, będącej producentem podłóg drewnianych, optymalne warunki klimatyczne dla podłogi drewnianej to 45%-60% wilgotności powietrza oraz temperatura w zakresie 18-22ºC.
Spadek wilgotności powietrza poniżej 45% spowoduje, że podłoga będzie oddawać swoja wilgotność i zacznie się proces rozsychania. W tym przypadku potrzebne jest nawilżenie powietrza. Planując zakup parkietu w Szczecinie, warto zawczasu pomyśleć o jego ochronie i o zapewnieniu mu właściwych warunków. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie elektronicznego nawilżacza powietrza – z jego pomocą utrzymamy preferowany poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Nie bez znaczenia jest przestrzeganie wymogów pochodzących od producenta podłogi drewnianej. Czyszczenie i serwisowanie posadzki drewnianej zgodnie z zaleceniami i stosowanie właściwych preparatów sprawi, że podłoga będzie dłużej spełniała swoją funkcję, zachowując świeży wygląd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana