Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego termoizolacja w dachu ma duże znaczenie?
Dach jest słusznie uważany za jedną z najważniejszych w codziennej eksploatacji części budynku, ponieważ nie tylko zabezpiecza go przed wpływem opadów atmosferycznych i hałasem, ale również stanowi skuteczną barierę powstrzymującą ucieczkę ciepła. Przy wysokich cenach wytworzenia energii cieplnej jego sprawność pod tym względem będzie więc bezpośrednio przekładała się na wydatki ponoszone na utrzymanie całego obiektu.
Co daje odpowiednia izolacja dachu?
Ogrzanie powietrza powoduje, że jego cząsteczki zaczynają poruszać się z większą prędkością, a gęstość znacząco maleje. Co za tym idzie, będzie ono miało mniejszą masę w stosunku do swej objętości, dzięki czemu będzie wypierane przez cięższe i chłodniejsze gazy, co sprawi, że uniesie się ku górze. W obrębie budynku oznacza to sytuację, w której ciepłe powietrze podgrzewane przez instalację centralnego ogrzewania gromadzi się w górnej części pomieszczeń, a przy większej liczbie kondygnacji zbiera się na poddaszu. Ponieważ każdy układ dąży do zachowania równowagi i wyrównywania różnic pod względem ciśnienia i temperatury ciepło będzie przenikało przez przegrody budowlane – w tym przypadku konstrukcję dachu i pokrycie dachowe. Proces ten oznacza wychładzanie się wnętrza, a więc konieczność bardziej wydajnej pracy systemu grzewczego, co prowadzi do zużycia opału oraz strat finansowych. Można jednak zaradzić temu zjawisku, decydując się na odpowiednią termoizolację dachów. Dobrze wykonana sprawi, iż ubytki będą znacznie mniejsze.
Przeczytaj również: Jak przebiega budowa dachu?
W jaki sposób termoizoluje się dachy?
Do docieplania dachu stosuje się różne materiały o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, które instaluje się pod pokryciem dachowym. W przypadku dachów spadzistych korzysta się z izolacji podkrokwiowej, polegającej na umieszczeniu izolacji bezpośrednio pod materiałem wykańczającym powierzchnię – najczęściej zabudową z płyt G-K – albo nakrokwiowej, która ma postać sztywnych płyt mocowanych pod pokryciem. W dachach płaskich warstwy izolacyjne montuje się na stropie, a przy dachach odwróconych na powłoce hydroizolacyjnej oraz dociąża odpowiednim balastem. W przypadku stropów wentylowanych umieszcza się ją na stropie najwyższej kondygnacji. Jako termoizolację można wykorzystać różne materiały – najczęściej wybieranymi są styropian oraz wełna mineralna w postaci mat lub sztywnych płyt. Stosuje się także pianki poliuretanowe, celulozę i keramzyt. Prace związane z termoizolacją dachu najlepiej zlecić sprawdzonemu wykonawcy. Dobrym wyborem będzie firma Hydrosystem Dachy, zajmująca się także m.in. pokryciami dachowymi na budynkach mieszkalnych, zielonymi dachami oraz tarasami.
Przeczytaj również: Jakie zalety mają gonty dachowe?
Przeczytaj również: Jakie usługi dekarskie zamawiamy najczęściej w Polsce?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana