Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Do czego służą anemostaty?
Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie stosowane w budynkach, w których istnieje ograniczenie instalacji grawitacyjnej lub wcale jej nie ma. W ten sposób usprawnia się przepływ powietrza wewnątrz budynku. Coraz częściej montuje się ją w domach jednorodzinnych w formie rekuperacji. Jednym z najważniejszych elementów takiej wentylacji są anemostaty. Przeczytaj, jakie funkcje pełnią.
Czym jest anemostat i do czego służy?
Anemostat jest zakończeniem przewodów instalacyjnych wentylacji mechanicznej, a więc jest jej niezbędnym elementem. Anemostaty mają dwa zadania. Pierwszym z nich jest maskowanie pozostałych elementów wentylacji, które zaburzyłyby estetykę wnętrza. Urządzenia te można z łatwością dopasować do koloru ścian lub sufitu, aby nie rzucały się w oczy. Jeśli natomiast chodzi o ich główną funkcję, jest nią cyrkulacja powietrza z lub do pomieszczenia. W zależności od modelu anemostatu może to robić w dwóch, trzech lub czterech kierunkach.
Rodzaje anemostatów i ich charakterystyka
Anemostaty w przeciwieństwie do kratek wentylacyjnych pełnią tylko jedną funkcję: wywiewną lub nawiewną. Zadaniem tych pierwszych jest odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz budynku. Z kolei nawiewne działają na odwrót – dostarczają świeże powietrze do wnętrza. W związku z tym wszędzie tam, gdzie znajduje się wentylacja mechaniczna, potrzebne są oba rodzaje. Tylko w ten sposób zagwarantowana jest prawidłowa cyrkulacja. Najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalu i mogą mieć postać koła, prostokąta lub kwadratu. Anemostaty, które znajdziesz m.in. w ofercie hurtowni klimatyzacji Pefra, są odporne na wilgoć oraz działanie promieniowania UV, dzięki czemu wystarczają na długie lata.
Montaż anemostatu
Montaż anemostatu nie jest skomplikowany. Zazwyczaj instaluje się je w pomieszczeniach, w których występuje duża różnica temperatur np. w biurowcach lub instytucjach. Jednak rozwiązanie to, staje się także coraz popularniejsze w domach jednorodzinnych np. w kuchni lub łazience. Miejsce montażu trzeba dobrze przemyśleć – nie może go zasłaniać żaden mebel, aby dopływ powietrza nie był ograniczony. Warto więc zaplanować ich położenie już na etapie projektu budynku. Anemostaty składają się z dwóch części, czyli kołnierza i obudowy. Aby go prawidłowo zamontować, należy najpierw włożyć kołnierz do nawiewu wentylacji mechanicznej. Mocno go dociśnij i upewnij się, żeby nie było tam żadnych nieszczelności. Następnie trzeba wkręcić lub nałożyć na niego obudowę i gotowe. Anemostaty należy również wyregulować. Jest to jednak zadanie dla doświadczonego instalatora
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana