Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Etapy budowy. Czym charakteryzuje się stan deweloperski?
Niezależnie od tego czy stawia się dom jednorodzinny, czy zabudowę wielomieszkaniową, konieczne jest przejście tych samych kroków przed osiągnięciem określonego stanu budynku – w omawianym przypadku deweloperskiego. Dowiedz się, jakie są poszczególne etapy budowy i czym dokładnie charakteryzuje się stan deweloperski.
Projekt budowlany, pozwolenie na budowę i stan zerowy
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności związanych z posiadanym terenem, konieczne jest skonstruowanie i przedstawienie szeregu potrzebnych dokumentów. Efektem skompletowania całej dokumentacji powinno być uzyskanie pozwolenia na budowę. W dalszej kolejności należy znaleźć kierownika budowy, który będzie kontrolował postępy i zgodność wykonania poszczególnych elementów konstrukcyjnych z dokumentacją budowlaną. Żeby osiągnąć stan nazywany zerowym, niezbędne jest przygotowanie ziemi pod budowę oraz wykonanie i zbrojenie fundamentów. W tym okresie sporządza się także przestrzeń pod przyszłe podłoże.
Przeczytaj również: Etapy budowy hali przemysłowej
Stan surowy otwarty i zamknięty
Stan surowy otwarty charakteryzuje się tym, że w przyszłym domu lub budynku znajdują się już schody, ściany, kominy, więźba dachowa oraz jego pokrycie. Brakuje jednak okien, drzwi oraz ścianek działowych, które pojawiają się dopiero w późniejszych etapach. Do dowolnego momentu budowy doprowadzić może między innymi przedsiębiorstwo GUT-BUD z Raszyna. Kolejnym krokiem po stanie surowym otwartym jest stan surowy zamknięty, w którym stawia się ściany działowe, wstawia drzwi, okna, bramy garażowe i przeszklenia.
Przeczytaj również: Etapy budowy domów z prefabrykatów
Stan deweloperski
Ponieważ pojęcie „stan deweloperski” nie posiada właściwej definicji prawnej, decydując się na zakup mieszkania na tym etapie budowy, warto zawrzeć w umowie, jakie prace mają zostać wykonane w momencie oddania go do użytkowania. W powszechnej opinii na stan deweloperski składają się gotowe:
- instalacje elektryczne – montaż puszek i okablowania,
- instalacje wodno-kanalizacyjne umożliwiające korzystanie z budynku,
- posadzki, otynkowanie, elewacja i system rynnowy.
W czasie ostatnich szlifów, które muszą zostać zrealizowane przed oddaniem mieszkania, potrzebne mogą być dobrej jakości materiały wykończeniowe, ponieważ na stan deweloperski często składa się również gruntowanie i malowanie ścian na biało, montaż parapetów, podłogi, doprowadzenie do finalnego etapu tarasów, balkonów i schodów oraz wykonanie podjazdu, chodnika czy alejek. Koszty, które należy ponieść, kupując budynki lub mieszkania w stanie deweloperskim mogą się bardzo od siebie różnić, w zależności od zakresu wykonanych prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana