Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Etapy montażu klimatyzatora
Montaż klimatyzatora powinien zostać przeprowadzony przez fachowców — pamiętajmy, że od tego, czy urządzenia zostaną prawidłowo zamontowane, zależna jest sprawność pracy całego układu. Ponadto, instalacja klimatyzacji przez osobę bez uprawnień może skutkować utratą gwarancji producenta. Absolutnie niewskazane jest samodzielnie montowanie klimatyzatorów.
Kto może zamontować klimatyzator?
Montażem klimatyzatorów zajmują się specjaliści z uprawnieniami f-gazowymi, które wydaje Urząd Dozoru Technicznego pod warunkiem zdania egzaminu. Fachowiec musi mieć uprawnienia do napełnienia urządzenia czynnikiem chłodzącym oraz wykonania próby szczelności, do czego upoważnia Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej w zakresie napraw i obsługi urządzeń i instalacji chłodniczych.
Przeczytaj również: Jak znaleźć niezawodny i estetyczny klimatyzator?
Oczywiście te wymagania dotyczą montażu klimatyzatora split, czyli takiego, który składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Samodzielny montaż jest możliwy jedynie w przypadku klimatyzerów, czyli przenośnych urządzeń chłodniczych. Obszerny wybór klimatyzatorów typu split i multisplit oraz klimatyzatorów monoblokowych dostępny jest w internetowej hurtowni instalacyjnej SWATT.
Przeczytaj również: Dlaczego montaż klimatyzacji powinien być wykonywany przez fachowców?
Montaż klimatyzatora typu split krok po kroku
Na samym początku konieczne jest określenie miejsca na w którym zostanie umieszczona jednostka wewnętrzna i zewnętrzna, co jest decydujące w kontekście równomiernej dystrybucji powietrza. Ważne jest także, aby do urządzeń był łatwy dostęp na wypadek konieczności przeprowadzenia prac serwisowych lub konserwacyjnych.
Jednostkę wewnętrzną montuje się na specjalnym stelażu na ścianie. Następnie wykonuje się otwory na przewody elektryczne, freonowe, odprowadzające skropliny oraz łączące obydwie jednostki ze sobą. Kable i rury do klimatyzacji można estetycznie ukryć w ścianie, co jednak wiąże się z większymi wydatkami oraz dłuższym czasem prac. Odległość między sufitem a urządzeniem nie może być mniejsza niż 20 cm, a po bokach należy zachować dystans 30 cm.
Kolejny etap to montaż jednostki zewnętrznej, przy czym odległość pomiędzy obydwoma urządzeniami powinna być jak najmniejsza. Co ważne, jednostka zewnętrzna musi zostać umieszczona na stabilnej podkładce, najlepiej w dużej odległości od okien ze względu na hałas, jaki generuje klimatyzator. Na samym końcu poszczególne jednostki klimatyzatora split należy ze sobą połączyć.
Przed pierwszym uruchomieniem urządzenia instalator wykonuje próbę szczelności i odpowietrza cały układ, a na końcu wypełnia go czynnikiem chłodzącym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana