Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Gdzie montuje się nadproża budowlane?
Nadproża wykonuje się najczęściej nad otworami w ścianach nośnych w celu wzmocnienia konstrukcji budynku. Wyróżnia się kilka typów nadproży, w zależności od sposobu produkcji i zastosowanych materiałów. W artykule piszemy, gdzie montuje się te elementy i jakie są ich podstawowe rodzaje. Podpowiadamy również, na co zwrócić uwagę na etapie montażu nadproży.
Co to jest nadproże i do czego służy?
Nadproże jest elementem konstrukcyjnym budynku, którego zadaniem jest efektywne przenoszenie ciężaru nad otworem na sąsiednie ściany. W praktyce służy do tego, aby wyeliminować ryzyko zawalenia się przegrody budowlanej. Najczęściej pojęcie to kojarzone jest ze wzmacnianiem otworów w ścianach nośnych, ale nie tylko. Element ten wykonywany jest w miejscach, gdzie zgodnie z projektem przewidziano montaż drzwi, okien, wykuszy czy bram garażowych. Nadproża mogą być stosowane również w ścianach działowych. Ze względu na to, że konstrukcje te pełnią bardzo ważne funkcje, o sposobach i lokalizacji ich wykonania powinien zadecydować projektant. Nie należy samodzielnie podejmować decyzji o usunięciu nadproża.
Przeczytaj również: Jaką funkcję w konstrukcjach budynków pełnią nadproża?
Rodzaje nadproży
Klasyfikacja nadproży wynika przede wszystkim ze sposobu ich wykonania. Mowa tu w szczególności o zastosowanym materiale. Obecnie na budowach wykorzystuje się następujące rodzaje nadproży:
żelbetowe,
stalowe,
prefabrykowane,
w kształcie litery U,
strunobetonowe,
drewniane.
Ze uwagi na dużą wytrzymałość i uniwersalne zastosowanie szczególnie popularne są nadproża zbrojone prętami (żelbetowe). Cechują się jednak dość problematycznym montażem. Alternatywą dla tego typu rozwiązań są coraz chętniej wybierane nadproża prefabrykowane. Wyróżniają się zdecydowanie łatwiejszym mocowaniem. Ich zaletą jest też to, że przyspieszają realizację prac murarskich. Jedną z firm, która specjalizuje się w produkcji nadproży i wielu innych elementów budowlanych w technologii prefabrykatów jest Przedsiębiorstwo budowlane Grupa Wroński.
O czym pamiętać, montując nadproża?
Podczas montażu nadproży większość budowlańców koncentruje się głównie na zapewnieniu konstrukcji odpowiedniej wytrzymałości i odporności na obciążenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że to nie wszystko, na co należy zwracać uwagę. Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie właściwej termoizolacji. Miejsca montażu nadproży są bowiem narażone na tworzenie się tzw. mostków termicznych. Są to miejsca, przez które z budynku „ucieka” najwięcej ciepła. Dlatego dla zachowania wymaganej energooszczędności obiektu należy zadbać o izolację termiczną tych przestrzeni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana