Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Gdzie można uzyskać mapę do celów projektowych?
Mapa do celów projektowych jest niezbędnym dokumentem do uzyskania pozwolenia na budowę. Składają go przyszli właściciele domów jednorodzinnych, inwestorzy czy przedsiębiorcy stawiający budynek na potrzeby swojej firmy. Jest to mapa geodezyjna, co oznacza, że musi wykonać ją uprawniony geodeta. Tylko taki dokument będzie rozpatrywany jako część wniosku o przyznanie pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych.
Co powinna uwzględniać mapa do celów projektowych?
Mapę do celów projektowych wykonuje się na kopii mapy zasadniczej, co oznacza, że muszą znaleźć się na niej wszystkie informacje już wcześniej naniesione. Oprócz tego nie może zabraknąć na niej:
Przeczytaj również: Jaką rolę podczas budowy mieszkań gra geodeta?
opracowania geodezyjnego linii oddzielających od siebie poszczególne tereny,
rozmieszczenia innych, stojących już na działce budowli,
rozmieszczenia elementów zieleni wysokiej,
lokalizacji obiektów uwzględnionych przez projektanta.
Mapy do celów projektowych muszą być wykonane zgodnie ze stanem faktycznym, dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, ile trwa ich przygotowywanie. Zależy to w dużej mierze od pracy, jaką geodeta musi wykonać. Właściciele większych działek będą więc czekać dłużej.
Przeczytaj również: Usługi kartograficzne - kiedy warto z nich skorzystać?
Skąd bierze się mapy do celów projektowych?
Mapę do celów projektowych należy pozyskać, zanim złoży się wniosek o przyznanie pozwolenia na budowę. Przygotowuje ją geodeta, którego zadaniem jest:
Przeczytaj również: Usługi geodety przy podziale nieruchomości - klucz do sukcesu inwestycji
zgłoszenie swojej pracy do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej,
otrzymanie mapy zasadniczej,
zapoznanie się z dostarczonymi mu dokumentami,
naniesienie wszystkich niezbędnych informacji na mapę,
przekazanie gotowej mapy do celów projektowych do wydania.
Właściciel może odebrać taką mapę w Starostwie Powiatowym. Dopiero po uzyskaniu jej do ręki może zgłaszać za jej pomocą wniosek. Wcześniej nie będzie to możliwe, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć moment udania się do geodety.
Mapa do celów projektowych musi być wykonana przez geodetę ze wszystkimi uprawnieniami. Dlatego najlepiej jest zwrócić się do doświadczonych biur, takich jak M-GEO, które mogą udowodnić swoją zdolność do przygotowania tego typu dokumentów. Wykonanie pracy może nieco trwać, a ostateczny czas oczekiwania zależy nie tylko od geodety, ale także tempa załatwiania wszystkich formalności związanych ze zdobyciem mapy zasadniczej. W przypadku większych inwestycji trzeba nastawić się na dłuższy czas oczekiwania. Mapa do celów projektowych zawiera sporo informacji, a wszystkie one muszą zostać dokładnie zamieszczone, w przeciwnym razie nie będzie ona użyteczna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana