Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Gdzie wykorzystuje się śruby bez łba?
Śruby bez łba wbrew temu, na co wskazuje nazewnictwo, posiadają łeb – jego średnica jednak nie przekracza średnicy trzonka. Śruby to kategoria produktów o bardzo dużym zróżnicowaniu i wbrew pozorom wybór odpowiedniego elementu mocującego nie jest tak prosty, jakby się wydawało. Każda śruba ma swoje specyficzne właściwości i przeznaczona jest do innego zastosowania.
Jak wygląda śruba bez łba?
Jak wspomniano wcześniej śruby bez łba to takie śruby, których łeb jest tej samej średnicy co trzon. W łbie takiej śruby tak samo, jak w każdej innej znajduje się charakterystyczne nacięcie lub gniazdo, które służą do wkręcania w nagwintowany otwór. W technicznym języku śruby bez łba nazywane są śrubami dociskowymi. Z ich użyciem wykonuje się połączenia, których elementy są niewidoczne lub trudnodostępne. Obszerny wybór tego typu śrub dostępny jest u dystrybutora wyrobów śrubowych Mix-Met, który prowadzi sklep internetowy Śrubynakrętki.pl.
Zastosowanie śrub bez łba
Dość nietypowy kształt śrub bez łba przekłada się na szeroki zakres ich zastosowania. Śruby bez łba są niezastąpione w wielu różnych sytuacjach, ponieważ umożliwiają zachowanie wysokiej estetyki łączenia – łeb może się całkowicie ukryć w otworze. Jest to często wykorzystywany element w branży meblarskiej.
Kolejna kwestia to możliwość minimalizowania tarcia, co jest bardzo ważne przy łączeniu elementów ruchomych – redukuje się opór oraz wydłuża żywotność układu. Łeb typowej śruby powoduje zwiększenie sił tarcia, dlatego w wielu sytuacjach się po prostu nie sprawdzi.
Śruby dociskowe zapewniają stabilność i bezpieczeństwo łączeń, ponieważ jest ono mniej dostępne dla osób postronnych, a także mniej podatne na czynniki zewnętrzne. Śruba bez łba używana jest do zespoleń, które mają być trudne do rozkręcenia — także w miejscach o podwyższonej wilgotności.
Zasadniczo śruby bez łba znajdują dość szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach – od meblarstwa po różne gałęzie przemysłu. Specyficzna budowa śrub dociskowych w wielu przypadkach świadczy o przewadze nad klasycznymi śrubami. Sprawdzają się przy budowie maszyn, ponieważ redukują siły tarcia i doskonale radzą sobie w ruchomych łączeniach.
Problematyczne jednak może się okazać rozkręcenie śruby, jeśli rzeczywiście zajdzie taka potrzeba – zwłaszcza gdy nacięcie lub gniazdu śruby ulegnie deformacji. Niemożliwe wówczas staje się zastosowanie zwykłych narzędzi, a jedynym wyjściem z sytuacji jest rozwiercenie śruby. Niemniej jednak śruby bez łba w wielu przypadkach są niezastąpione.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana