Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Hala stalowa a murowana – porównanie

Hala stalowa czy murowana – które z tych rozwiązań będzie korzystniejsze? Przed takim dylematem staje wielu inwestorów, którzy planują wybudować własną halę produkcyjną lub centrum logistyczne. Wybierając technikę budowy, należy zwrócić uwagę na czas realizacji prac budowlanych, jakość zastosowanych materiałów, a także koszty inwestycji.
Hala stalowa vs hala murowana
Zanim ekipy pojawią się na placu budowy, inwestor musi zadbać o stronę formalną. Zarówno w przypadku hali murowanej, jak i stalowej konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto jednak wiedzieć, że dla hali z prefabrykatów wymagana jest mniejsza liczba pozwoleń. Kolejna kwestia to czas realizacji prac budowlanych. W tym kontekście zdecydowanie lepiej wypada hala stalowa, która może powstać w ciągu zaledwie kilku tygodni, ponieważ budowana jest z gotowych modułów. Sama konstrukcja jest lekka i łatwa w montażu, a zatem do postawienia hali stalowej wystarczy kilku montażystów, co przekłada się na niższe koszty budowy. W przypadku hali murowanej konieczne jest zaangażowanie wielu ekip i nawet kilkudziesięciu budowlańców.
Co ważne, hala stalowa może być wznoszona niezależnie od warunków atmosferycznych, czego nie można powiedzieć o budowie hali murowanej. Decydując się na tradycyjną technikę budowy, trzeba uwzględnić konieczne przerwy technologiczne oraz czynniki pogodowe, które mogą znacznie wydłużyć czas realizacji przedsięwzięcia.
Wykonawcą hal stalowych pod klucz jest firma PROFIX. Każda hala powstaje zgodnie ze zindywidualizowanym projektem budowlanym, w pełni dostosowanym do konkretnych potrzeb inwestora. Oferta firmy obejmuje także montaż wyposażenia dodatkowego, a to oznacza brak konieczności zatrudniania kolejnych podwykonawców.
Hala stalowa i murowana. Wady i zalety
Warto wiedzieć, że hale stalowe mają niewielki ciężar własny, są odporne na oddziaływanie dynamicznych sił i nie ulegają rozciąganiu. Co więcej, dzięki modułowej budowie taką halę można w dowolnym momencie rozbudować, zyskując w ten sposób dodatkową przestrzeń magazynową. Do wad hal stalowych zaliczyć należy wysoką przewodność cieplną i akustyczną oraz podatność na korozję, czemu można jednak zapobiec, stosując zabezpieczenia antykorozyjne i materiały izolacyjne – na przykład piane PIR, wełnę mineralną lub styropian.
Hala murowana wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi i charakteryzuje się większym ciężarem własnym. Rozbudowa hali murowanej jest bardziej skomplikowana niż stalowej. Niemniej jednak tego typu budynki mogą być stawiane na trudnym terenie o niskiej nośności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana