Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Ile czasu schnie elewacja?

Elewacja jest ważnym, reprezentacyjnym elementem każdego budynku mieszkalnego lub użytkowego. Tworzy się ją najczęściej za pomocą tynku, który musi wyschnąć po nałożeniu. W zależności od rodzaju zaprawy czas wysychania może być różnorodny. Należy pamiętać, by odpowiednio pielęgnować powierzchnię elewacji podczas wysychania – w innym wypadku mogą pojawić się nieestetyczne, szpetne rysy i zacieki. Jak długo zajmuje schnięcie elewacji?
Od czego zależy czas schnięcia elewacji?
Elewacja (czyli tynk) schnie w zależności od warunków cieplno-wilgotnościowych wewnątrz budynku mieszkalnego, grubości warstwy zaprawy tynkarskiej, właściwościach fizycznych, konsystencji i typu podłoża, na którym elewacja została wykonana. Wiele zależy także od rodzaju tynku. Najczęściej mamy do czynienia z tynkami cementowo-wapiennymi lub gipsowymi. Te drugie wysychają szybciej – prawidłowo wentylowane pomieszczenia gwarantuje wyschnięcie w około 14 dni od nałożenia. Tynki cementowo-wapienne natomiast uzyskują pełną wytrzymałość i ostateczny wygląd po około 28 dniach.
Jak dbać o wysychającą elewację?
Podczas procesu schnięcia należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji elewacji (np. w ramach obsługi technicznej nieruchomości biurowej) – najważniejsze są pierwsze dni od nałożenia. W przypadku tynku na ścianach wewnętrznych eksperci zalecają utrzymywanie podwyższonej wilgotności powietrza we wszystkich pomieszczeniach i na zewnątrz oraz regularne zwilżanie tynku rozproszoną mgiełką wodną.
Wysychanie tynku – czego unikać?
Późniejszy wygląd i jakość tynku na elewacji są uzależnione od szybkości i równomierności wysychania. Jeśli dojdzie do intensywnego odparowania wody, na powierzchni elewacji mogą pojawić się rysy. Bardziej narażone na skurcze i rysy są tynki cementowo-wapienne, dlatego powinny one wysychać wolno i stopniowo podczas niemal miesięcznego procesu.
Co po wyschnięciu elewacji?
Czasem istnieje paląca potrzeba wykonania drugiej warstwy tynku. Budowniczy muszą pamiętać, że można tego dokonać dopiero po utrwaleniu pierwszej warstwy. Przed nałożeniem kolejnej zaprawy należy nadać powierzchni elewacji szorstkości (aby zwiększyć przyczepność). Wilgotność tynku nie powinna przekroczyć 1% - dobrym pomysłem jest sprawdzenie punktowo tynku przy użyciu wilgotnościomierza.
Firma FCSG z Warszawy zajmuje się kompleksową obsługą nieruchomości. Wyspecjalizowani fachowcy wykonują czynności porządkowe i budowlane (np. malowanie, renowację, czyszczenie i konserwację elewacji, mycie okien, usługi alpinistyczne).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana