Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Ile czasu zajmuje wyrównanie terenu pod budowe?

Wyrównanie terenu pod budowę, zwane czasem niwelacją terenu, to pierwszy etap prac budowlanych, co nie znaczy, że najmniej istotny. Przeciwnie – od jego właściwego przeprowadzenia zależy bowiem powodzenie kolejnych etapów budowy planowanej inwestycji. Z tego względu jego przeprowadzenie powinno się powierzyć specjalistom. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przebiega proces wyrównania gruntu pod budowę i ile czasu zajmuje, czytaj dalej ten artykuł.
Etapy niwelacji terenu
Grunt powinno się wyrównać zarówno wtedy, kiedy planujemy budowę domu, jak również w przypadku zakładania ogrodu, sadu czy basenu itp. Czasami, zanim jeszcze przystąpi się do właściwych prac mających na celu wyrównanie terenu pod budowę, należy wykonać niezbędne prace rozbiórkowe lub też wyciąć drzewa czy krzewy itp. Dopiero po ich zakończeniu można przystąpić do rozpoczęcia kolejnego etapu poprzedzającego wyrównanie terenu pod budowę, tj. prac geodezyjnych. Prace takie polegają na wykonaniu pomiarów pomiędzy wyznaczonymi punktami działki. Dopiero wtedy będziemy wiedzieć, czy teren, który planujemy zagospodarować, ma jakieś nierówności. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku przygotowywania terenu pod budowę domu, gdyż mogłyby one wpłynąć na stabilność budowanego obiektu.
Oprócz prac geodezyjnych należy przeprowadzić także ocenę nośności gruntu. Polega to na przeprowadzeniu analizy parametrów mechanicznych podłoża, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowania budynku. W trakcie takiej analizy ocenia się wskaźnik zagęszczenia lub stopień plastyczności gruntu ( w zależności od jego rodzaju), jak również ilość substancji organicznych w podłożu. Wysoki poziom nośności budynku oznacza, że budynek nie ulegnie deformacjom i nie zacznie osiadać, co może zagrozić osobom przebywającym w takim budynku. Dopiero po takiej ocenie i ewentualnej modyfikacji gęstości gruntu można przystąpić do właściwych prac ziemnych polegających na wyrównaniu terenu z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn budowlanych, które warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie, jak np. firmie budowlanej Zm Trax koło Poznania.
Jak długo trwa wyrównanie terenu pod budowę?
Proces wyrównania gruntu pod budowę nie jest ściśle określony, gdyż zależy od rodzaju gruntu, ukształtowania terenu oraz wielkości działki, jak również od tego, czy konieczna będzie modyfikacja gęstości gruntu itp. Dlatego może on trwać od kilku dni do kilku tygodni. Po jego zakończeniu można rozpocząć pierwszy etap właściwych prac budowlanych, jakim jest budowa fundamentów planowanego obiektu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana