Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak działa piana montażowa?

Wiele prac remontowych i budowlanych wymaga osadzenia i ustabilizowania licznych elementów. Nie zawsze da się to zrobić za pomocą odpowiednich wkrętów czy innych akcesoriów metalowych. Niekiedy bowiem konieczne jest stworzenie bardzo szczelnych połączeń i dokładne wypełnienie wszystkich szpar. Z tego powodu niezwykle przydatna jest piana montażowa. Z naszego artykułu dowiesz się, jaka jest zasada jej działania.
Piana montażowa - co to takiego?
Piana montażowa to materiał izolacyjny, którego podstawowymi składnikami są najczęściej metylodifenylodizocyjanian i alkohol wielowodorotlenowy. Jej najważniejszą cechą jest możliwość pienienia, co osiąga się dzięki poddaniu składników odpowiednim procesom chemicznym. Następnie materiał jest fabrycznie wtłaczany w hermetyczne opakowanie, a jego użycie jest możliwe dzięki specjalnym wężykom lub też profesjonalnym pistoletom wielokrotnego użytku, które znacznie ułatwiają aplikację. Na rynku można się spotkać z piankami jednoskładnikowymi i dwuskładnikowymi, które nieznacznie różnią się właściwościami, a także czasem wysychania. Ponadto produkty są także zróżnicowane pod względem stopnia rozprężania czy też możliwości stosowania w różnych temperaturach. Wszystko to sprawia, że można je dobrać do indywidualnych potrzeb.
Do czego służy piana montażowa?
Piana montażowa służy do uszczelniania wszelkich elementów, z jakimi można się spotkać podczas budowy i remontu. Ze względu na dużą przyczepność, można ją nakładać na prawie każdy rodzaj powierzchni. Dzięki niej możliwe jest wykonania następujących prac:
- montaż,
- wypełnianie,
- wygłuszanie,
- uszczelnianie,
- przyklejanie,
- izolacja cieplna,
- izolacja akustyczna,
- izolacja przeciwwilgociowa.
Jako że piana dokładnie wypełnia wolne przestrzenie pomiędzy różnymi elementami, ma szerokie zastosowanie podczas różnorodnych prac budowlanych. Najczęściej wykorzystywana jest do montażu drzwi i okien, a także ościeżnic, pozwala bowiem dokładnie uszczelnić przestrzenie pomiędzy ramą a ścianą. Stosuje się ją także podczas prac związanych z przygotowaniem różnorodnych instalacji, a także przy uzupełnianiu płyt docieplających. Piana może być używana także do izolacji cieplnej dachów i stropodachów oraz przyklejania płyt, paneli dekoracyjnych oraz osadzania progów, schodów, parapetów i innych elementów wykończeniowych. Oprócz tego może mieć także nietypowe zastosowanie, np. przy wygłuszaniu kabin w pojazdach mechanicznych.
Najważniejsze cechy piany montażowej
Oprócz tego, że piana montażowa tworzy bardzo szczelne połączenia, ma także szereg innych przydatnych właściwości - wyjaśnia przedstawiciel sklepu budowlanego Arsen24. Przede wszystkim cechuje się ona odpornością na działanie pleśni, grzybów, bakterii i mikroorganizmów, dzięki czemu stworzone dzięki niej połączenia czy uszczelnienia nie zagrażają zdrowiu. Ponadto jest ona trudnopalna, co także przekłada się na bezpieczeństwo.
Poszczególne rodzaje pian mogą różnić się od siebie właściwościami. Podstawowy podział różnicuje je na pianki niskoprężne i wysokoprężne. Pierwsze z nich charakteryzują się niskim stopniem rozprężania, dzięki czemu mogą być stosowane w pracach, w których istotne jest, aby nie wypaczały profili i innych łączonych elementów. Z kolei drugi rodzaj może zwiększać swoją objętość nawet o 150%, co sprawia, że dociera nawet do trudno dostępnych przestrzeni. Oprócz tego można się także spotkać z piankami o innych właściwościach, takich jak chociażby możliwość pracy w ujemnych temperaturach czy podwyższona przyczepnością do gładkich podłoży. Duża różnorodność sprawia, że można wybrać taki produkt, który najlepiej sprosta konkretnym potrzebom.
Podsumowując, piana montażowa to podstawowy produkt stosowany do osadzania i stabilizowania elementów, a także do tworzenia szczelnych wypełnień. Szeroki wachlarz zastosowań sprawia, że trudno sobie wyobrazić bez niej prace remontowe i budowlane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana