Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak działają i do czego służą czujki dualne?
Czujka dualna wykorzystywana jest w alarmach przystosowanych do zabezpieczania pomieszczeń, gdzie występuje duża cyrkulacja powietrza. Czujka zespolona świetnie sprawdza się także na zewnątrz obiektów, ponieważ nie reaguje na intensywne promieniowanie słoneczne oraz gwałtowne zmiany temperatur. Zintegrowane detektory pozwalają ograniczyć do minimum ilość fałszywych alarmów.
Czym jest czujka dualna?
Najprościej rzecz ujmując, czujka dualna powstała z połączenia dwóch rodzajów urządzeń, czyli czujki PIR i MW. Schemat działania PIR jest podobny do rozwiązań znanych z kamer termowizyjnych, a zatem taka czujka może mylić na przykład ciepły przedmiot ze zwierzęciem.
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo fałszywych alarmów, w mechanizmach zespolonych zastosowano urządzenia mikrofalowe, czyli MW. Jest to innowacyjna i precyzyjna technika wykrywania poruszających się obiektów, która wykorzystuje efekt Dopplera, czyli występowanie różnicy częstotliwości fali, która jest wysyłana przez nadajnik i rejestrowana przez odbiornik.
Ze zmianą frekwencji mamy do czynienia, gdy w polu rozchodzenia się fal znajdzie się obcy obiekt. Wówczas odbita od niego fala elektromagnetyczna zmienia swoją częstotliwość, co zostaje wykryte przez detektor i powoduje uruchomienie alarmu. Tego typu urządzenia dostarcza firma ATLINE, która specjalizuje się w kompleksowym zabezpieczaniu obiektów.
Z czego wynika skuteczność czujek dualnych?
Czujki zintegrowane doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie może dochodzić do gwałtownych zmian temperatury niespowodowanych ruchem człowieka – mogą być to miejsca, w których występują przeciągi lub pracują piece grzewcze. Czujki dualne na podczerwień i mikrofale wykorzystują dwa niezależne tory detekcji, a sygnał alarmowy wyzwalany jest dopiero wtedy, gdy obydwie ścieżki zadziałają w tym samym czasie.
Co do zasady PIR jest torem pasywnym a MW aktywnym, co oznacza, że nie tylko monitoruje okolicę, ale także wysyła fale do otoczenia, których częstotliwość następnie kontroluje. Czujka MW może wykryć coś, czego czujka PIR nie zobaczy i na odwrót. Jak wspomniano wcześniej, sygnał alarmowy nadawany jest, dopiero gdy obydwa tory zadziałają, co pozwala skutecznie ograniczyć ilość fałszywych alarmów, które dla użytkowników systemów zabezpieczających są prawdziwą zmorą.
Wybierając system alarmowy, warto zapoznać się z ofertą czujek PIR+MW, które stanowią dobre uzupełnienie detektorów ruchu. Dwutorowość działania to mniejsza ilość fałszywych alarmów, a dodatkowe funkcjonalności oznaczają możliwość kalibracji urządzenia i dostosowania systemu do własnych potrzeb.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana