Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
W ostatnich latach coraz częściej pojawia się problem suszy. Dotyka ona nie tylko rolników, ale również właścicieli przydomowych ogródków. Dbanie o zasoby wody staje się coraz ważniejszym tematem. Jak racjonalnie nawadniać ogród? Jakie rozwiązania sprzyjają oszczędzaniu wody na działce? Czy można podlewać ogród mimo apeli o oszczędzanie wody? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Susza – czy to naprawdę realny problem?
Wiele osób zastanawia się, czy w naszych warunkach klimatycznych susza faktycznie stanowi tak duży problem, jak przedstawia się to w mediach. Rośliny zawsze odczuwały skutki upałów latem. Jednak obecnie, za sprawą szybko postępujących zmian klimatycznych, problem suszy zaczął dotyczyć nie tylko miesięcy letnich, ale również pozostałej części roku.
Przeczytaj również: Jak zorganizować przydomowy zbiornik retencyjny?
Jak informuje specjalista ze sklepu ogrodniczego online Sklep Kwiecisty: w ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z suszą hydrologiczną, której objawem jest obniżenie się poziomu wód gruntowych. Wiele studni wykorzystywanych do pozyskiwania wody do podlewania roślin wyschło. Jednocześnie pojawiają się apele o ograniczenie poboru wody do celów gospodarczych z rurociągów.
Własna woda w ogrodzie
Istnieją rozwiązania, które pozwalają na pozyskiwanie własnej wody do podlewania roślin w ogrodzie. Dzięki temu, nawet w czasie suszy i mimo apeli o nie podlewanie trawników, można cieszyć się zdrowymi, dobrze nawodnionymi uprawami. Jak to jest możliwe?
Przeczytaj również: Zbiorniki retencyjne - kluczowy element zarządzania wodami
Sposobem na posiadanie własnych zapasów wody jest zbieranie deszczówki. Służą do tego specjalne systemy do zbierania wody deszczowej i zbiorniki na deszczówkę. Urządzenia takie jak zbiornik Aquacan doskonale sprawdzają się w przypadku zwykłych ogródków przydomowych, kwietników i rabatek warzywnych. W sklepach dostępne są także zbiorniki o większej pojemności, zaspokajające zapotrzebowanie dużych ogrodów oraz niewielkich upraw. W rolnictwie doskonale sprawdzają się duże, podziemne zbiorniki na wodę deszczową.
Racjonalne gospodarowanie wodą w ogrodzie
Nawet w przypadku posiadania własnych zbiorników na wodę deszczową, warto racjonalnie gospodarować zasobami. Latem należy podlewać ogród w godzinach porannych i wieczornych, kiedy to odparowywanie wody jest mniejsze. Lepiej podlewać rzadziej, a obficie. Dzięki temu rośliny rozwiną mocniejszy system korzeniowy i będą bardziej odporne na okresy suszy. Trzeba także zwrócić uwagę na preferencje poszczególnych gatunków roślin. Posadzenie tych odpornych na suszę pozwoli zmniejszyć zużycie wody.
Beczki i zbiorniki na wodę deszczową stanowią skuteczną odpowiedź na epizody suszy. Jednak nawet posiadając własne magazyny deszczówki, należy przestrzegać podstawowych zasad oszczędzania wody w ogrodzie. Dzięki temu długotrwały brak opadów nie sprawi, że zabraknie tego podstawowego surowca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana