Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak podłączyć gniazdko elektryczne?
Podłączenie gniazdka elektrycznego to niewielka domowa naprawa, która nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wiedząc, jak odpowiednio to zrobić, można zaoszczędzić czas i pieniądze na wzywaniu fachowców. Wystarczy wolna chwila i zestaw prostych narzędzi. Zobacz, jak krok po kroku przeprowadzić podłączenie gniazdka elektrycznego.
Co jest potrzebne do podłączenia gniazdka?
Instalację gniazda koniecznie należy przeprowadzać w dobrym świetle – najlepiej jest robić to w dzień. Podłączenie gniazdka elektrycznego nie jest skomplikowane, ale wymaga użycia kilku narzędzi. Jak przygotować się do podłączenia gniazda?
Zaopatrz się w śrubokręt i ewentualnie próbnik napięcia. Jeśli chcesz mieć pewność, że gniazdko będzie równo umieszczone, możesz użyć poziomicy.
Wyłącz prąd. To najważniejszy punkt, zanim zabierzesz się do pracy. W starszej instalacji musisz wykręcić albo wyłączyć bezpiecznik, w nowej ustawić go w pozycji „off”.
Zanim zaczniesz montować gniazdko, upewnij się, że prąd jest odłączony. Możesz zrobić to przy pomocy próbnika napięcia, a jeśli go nie masz – włączając lampkę czy inne urządzenie. Jeśli nie będzie działało, prąd jest wyłączony.
Podłączenie gniazdka elektrycznego
Na rynku dostępne są 2 rodzaje gniazd, które montuje się nieco inaczej:
starszy typ (bez bolca), który podłącza się za pomocą 2 przewodów: fazowego i neutralnego (tzw. zero); podłączenie takiego gniazdka nie jest trudne,
nowszy typ z uziemieniem (z bolcem u góry), który podłącza się trzema przewodami: napięciowym czarnym lub brązowym, neutralnym niebieskim i przewodem uziemiającym żółto – zielonym; aby właściwie je podłączyć, należy spojrzeć na przód gniazda, a następnie przewód fazowy (czarny lub brązowy) podłączyć do lewego zacisku, neutralny (niebieski) do prawego zacisku a uziemiający (zielono – żółty) do bolca, czyli zacisku górnego.
Przewody montowane są albo przy pomocy zacisków, albo śrubek, które należy wkręcić. Zarówno przypięcie zacisków, jak i wkręcenie śrubek należy zrobić solidnie i dokładnie. Jeśli nie do końca wiesz, jak to wykonać – wezwij do takiego montażu fachowców (na terenie Częstochowy może to być np. serwis techniczny DOMBUDEX).
Jeśli zdecydujesz się działać samodzielnie, po zamontowaniu przewodów musisz wsunąć gniazdko elektryczne do puszki, a następnie mocno przykręcić ją śrubkami albo tzw. łapkami z obu stron. Gdy puszka jest dobrze osadzona, ostatnim krokiem montażu jest przykręcenie plastikowej osłony gniazdka. Po zakończonej instalacji włącz bezpiecznik i sprawdź, czy w gnieździe jest prąd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana