Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak prawidłowo używać kotła na słomę?
Kocioł na słomę uważany jest za ekonomiczne, ekologiczne i wydajne rozwiązanie grzewcze. Korzystanie z kotła opalanego słomą, podobnie jak w przypadku innych źródeł ciepła wymaga jednak stosowania się do zaleceń producenta. Przestrzegając zasad dotyczących obsługi kotła, mamy pewność, że będzie on działał prawidłowo i służył bezawaryjnie przez długi czas. Sprawdźmy zatem, o czym trzeba pamiętać, użytkując kocioł opalany słomą?
Co warto wiedzieć o obsłudze kotła na słomę?
Pod względem obsługi kocioł opalany słomą różni się od kotłów na paliwa kopalne. Wynika to z jego budowy i zasady działania. Proces produkcji energii z biomasy przebiega znacznie szybciej. Wyprodukowane w ten sposób ciepło jest więc akumulowane w wodnych buforach cieplnych, umożliwiających jego późniejsze wykorzystanie. Bufory zabezpieczają też kocioł przed przegrzaniem, czyniąc z niego wyjątkowo bezpieczne urządzenie grzewcze.
Dla maksymalnego wykorzystania potencjału kotła należy zapewnić zbiornikom akumulacyjnym odpowiednią izolację termiczną. Tak właśnie postępuje firma Kotły Koch, będąca cenionym producentem urządzeń grzewczych nowej generacji. Do innowacyjnych rozwiązań, jakie firma stosuje w swoich kotłach, na słomę można zaliczyć: sterowanie cyklem spalania poprzez pomiar temperatury spalin oraz wyposażenie kotłów w tylną wyczystkę paleniska, usprawniającą załadunek paliwa.
Jak należy użytkować kocioł na słomę?
Aby prawidłowo użytkować kocioł opalany słomą, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze stosować paliwo o odpowiednich parametrach. Najważniejszy z nich to wilgotność, która nie powinna przekraczać 20%. Słoma o wyższej zawartości wody może powodować zwiększone zadymienie, a także zanieczyszczać kanały dymne, utrudniając tym samym odprowadzanie gazów powstających w procesie spalania.
Po drugie kocioł na słomę powinien być wyposażony w automatykę sterującą. W przypadku kotłów nowej generacji takie wyposażenie jest czymś standardowym. Dzięki temu obsługa kotła sprowadza się wyłącznie do załadunku słomy, a za jej zapłon i kontrolę procesu spalania odpowiada sterownik. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotłów ogrzewających szklarnie oraz tunele foliowe, ponieważ panująca w tych miejscach temperatura musi być pod stałą kontrolą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana