Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak przebiega niwelacja terenu?
Niwelacja terenu to przygotowanie miejsca pod fundamenty nowej konstrukcji lub pod budowę dróg. W zakres takiej usługi wchodzi między innymi usuwanie nierówności i oczyszczanie placu pod budowę. Inaczej spojrzy na to geodeta, dla którego to samo pojęcie oznacza wyznaczanie wysokości pomiędzy wybranymi punktami terenowymi. Co zatem warto wiedzieć o niwelacji i jak ona wygląda?
Niwelacja terenu „budowlana”
Wiele inwestycji budowlanych wymaga początkowego zniwelowania terenu, czyli przygotowania miejsca pod fundamenty nowego budynku.
Dzięki niwelacji terenu ten zostaje oczyszczony z pozostałości innych obiektów, takich jak drzewa z problematycznymi korzeniami czy kamienie. Usuwanie nierówności odbywa się po to, by uzyskać idealnie równą płaszczyznę na każdym metrze kwadratowym powierzchni.
Przeczytaj również: Na czym polega niwelacja terenu?
Dodatkowo, niwelacja terenu uwzględnia również potrzebę usunięcia zbędnej ziemi lub dostarczenia nowej. Wszystko po to, by wyrównać ewentualne spadki i inne nierówności, szczególnie na większych fragmentach. To bardzo ważne w kontekście prawidłowego usytuowania fundamentów (i nie tylko).
Niwelacja terenu a definicja geodezyjna
Jeśli chodzi o definicję niwelacji terenu, to jest też druga strona medalu. Konkretniej, chodzi o podejście geodezyjne. Specjalista geodeta, mówiąc o „niwelacji”, ma na myśli proces, w którym wyznaczana jest różnica pomiędzy dwoma lub wieloma punktami.
Tworzy się więc specjalny pomiar, który może być przeprowadzony przy użyciu zróżnicowanych narzędzi. Geodeta wykonuje specjalną siatkę wysokościową terenu, która daje swego rodzaju bazę wiedzy przed rozpoczęciem budowy. Dzięki temu wiadomo, gdzie rozlokowane są ewentualne uskoki, doły i hałdy.
Określa się też, jak duże jest pochylenie terenu w stosunku do drogi dojazdowej. Warto bowiem wiedzieć, że budynek mieszkalny musi zawsze znajdować się wyżej względem drogi.
Gdzie zgłosić się z chęcią niwelacji terenu?
Niwelowanie terenu to trudne zadanie, które wymaga ogromnej wiedzy i dostępu do specjalistycznych maszyn budowlanych. W innym przypadku inwestor naraża się na niepotrzebne straty i zbędne opóźnienia w realizacji. Dlatego zawsze warto zatrudnić do tego celu fachowców, którzy skutecznie przeobrażają teren działki. Dbają oni o to, by teren był dokładnie oczyszczony i przygotowany pod nową inwestycję.
Przykładowym wykonawcą jest P. W. WIKRUSZ, czyli firma, która od 2006 roku zajmuje się między innymi szeroko pojmowanymi robotami ziemnymi i drogowymi.
Codziennie wychodzą oni naprzeciw wymaganiom rynku i oczekiwaniom klientów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana