Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak przebiega proces wiercenia rdzeniowego w gruncie?

Wśród różnorodnych technik wiertniczych wykorzystywanych w geologii wyróżnić można między innymi wiercenie mechaniczne, udarowe, płuczkowe, rurowe, małośrednicowe, a także rdzeniowe. Poniżej skupiamy się jednak wyłącznie na ostatniej z nich, omawiając: na czym polega wiercenie rdzeniowe, jak przebiega ten proces oraz jakie informacje pozwala on uzyskać.
Na czym polega wiercenie rdzeniowe i jakich informacji dostarcza?
Wiercenie rdzeniowe zaliczane jest do jednej z metod pozyskiwania próbek podłoża. Opiera się ona na wierceniu cylindrycznych oraz równych otworów cechujących się różnorodnymi średnicami w celu pobranie próbki, która następnie po jej odpowiednim zabezpieczeniu, przewożona jest do laboratorium, gdzie poddawana jest badaniom. Prace te przeprowadzane są przez specjalistów takich jak firma GEOPROJEKT ze Szczecina za pomocą wiertnic rdzeniowych. Co istotne wiercenie rdzeniowe przeprowadzane jest bez udaru, dzięki temu konstrukcja rdzenia nie zostaje naruszona.
Podstawowe rodzaje wiercenia rdzeniowego stosowanego w geologii
Wiercenie rdzeniowe jest metodą pozyskiwania próbek rdzeniowych danego podłoża, która dzieli się na dwa główne rodzaje, ze względu na sposób w jaki jest przeprowadzana. W związku z tym wyróżnia się:
wiercenie rdzeniowe klasyczne, w przypadku którego rdzeniówka jest mocowana na przewodzie wiertniczym, który następnie wyciągany jest w całości wraz z rdzeniem gruntu,
wiercenie rdzeniowe wrzutowe, wykonywane z zastosowaniem specjalnej rury, która wykorzystywana jest do transportowania rdzenia i zapuszczana do otworu na linie przez przewód wiertniczy.
W jakim celu wykonuje się wiercenie rdzeniowe?
Wiercenie rdzeniowe zaliczane do geologicznych badań polowych wykonywane jest przede wszystkim w celu ustalenia warunków geologiczno-inżynierskich, których znajomość jest niezbędna przy budowie wszelkiego rodzaju obiektów inżynieryjnych czy związanych z infrastrukturą transportową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana