Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak przeprowadzić prawidłowy montaż systemu rekuperacji?
Oszczędne gospodarowanie zasobami energii to znak rozpoznawalny nowoczesnego budownictwa. W tym celu montuje się szereg instalacji, które korzystają z odnawialnych źródeł energii oraz ogranicza straty cieplne. Jedną z najczęściej stosowanych instalacji jest obecnie rekuperacja, znana również jako energooszczędna wentylacja. Jednak aby działała, jak należy, konieczny jest prawidłowy montaż. Jak powinien przebiegać montaż rekuperacji?
Instalacja systemu rekuperacji oraz jej najważniejsze etapy
System rekuperacji pozwala na odzysk ciepła poprzez wymianę powietrza i skuteczne wietrzenie pomieszczeń z zamkniętymi oknami. Montaż rozpoczyna się od opracowania projektu instalacji, który odpowiada zapotrzebowaniu budynku. Dzięki niemu możliwe jest poprawne rozprowadzenie kanałów nawiewnych oraz wywiewnych, pozwalające na maksymalną efektywność odzysku ciepła oraz w sposób niekolidujący z pozostałymi instalacjami. Montaż systemu rekuperacji wymaga też dostosowania parametrów instalacji grzewczej.
Przeczytaj również: Czym różni się rekuperacja od klasycznej wentylacji?
Po rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych i wykonaniu otworów z nawiewami oraz wywiewami następuje rozprowadzenie wentylacji mechanicznej – od poddasza lub od parteru. Następnie należy rozmieścić czerpnię i wyrzutnię w odpowiedniej odległości od siebie. Kolejnym etapem montażu rekuperacji jest instalacja samego rekuperatora, który nadaje przepływowi powietrza właściwy kierunek. Rekuperator montuje się najczęściej w kotłowni bądź na poddaszu. Na koniec instalacji konieczna jest regulacja parametrów rekuperacji oraz dobór odpowiedniego układu przeciwzamrożeniowego.
Przeczytaj również: Jak działa pompa ciepła z rekuperacją?
Czy warto montować system rekuperacji samodzielnie?
Choć zasada działania rekuperacji jest prosta, to sam montaż systemu jest już skomplikowany. Dlatego też nie warto silić się na samodzielny montaż, lecz powierzyć to zadanie doświadczonym fachowcom, takim jak np. G7PRO w Krakowie i okolicach. Dzięki temu można uniknąć szeregu błędów montażowych, które skutkować będą nieprawidłowym działaniem systemu rekuperacji.
Przeczytaj również: Jakie zalety ma rekuperacja?
Pierwszym błędem jest brak profesjonalnego, precyzyjnego projektu, który obejmuje m.in. optymalną trasę i średnicę rur dla konkretnego budynku czy wydatek powietrza nawiewanego i wyciąganego. Należy także wiedzieć, jak dobrać odpowiedni rekuperator do indywidualnych potrzeb budynku, a także zakończeń kanału czerpni i wyrzutni bądź odległości między tymi dwoma elementami instalacji. Często zdarza się również nieodpowiedni dobór wydajności rekuperatora. Pamiętać należy także o odpowiedniej izolacji kanałów oraz regulacji systemu po prawidłowym uruchomieniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana