Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak sprawdzić jakość drewna, z którego ma być wykonana podłoga?

Podłoga z desek może być prawdziwą ozdobą domu, a jednocześnie jest zdrowa, przyjemna w dotyku i ekologiczna. Z drugiej strony drewno jest materiałem naturalnym, który bez odpowiedniego zabezpieczenia stosunkowo szybko ulega degradacji. Aby parkiet posłużył przez lata, trzeba zadbać o to, żeby był jak najlepszej jakości. Do istotnych parametrów wartych sprawdzenia zaliczają się wilgotność i wytrzymałość drewna.
Różnorodność drewna i jego parametrów
Na rynku jest obecnie dostępnych wiele gatunków drewna. Poza podłogami dębowymi producenci oferują też egzotyczne odmiany wenge, merabu i wiele innych. Podłoga drewniana niestety jest nietanią inwestycją, która będzie poddawana intensywnej eksploatacji. Niewłaściwie wybrana może ulec zniszczeniu już po kilku latach, nie wspominając o szkodach wynikających np. z niewłaściwej impregnacji czy suszenia drewna. Dlatego, zanim kolorystyka i wzornictwo zdominują inne aspekty, trzeba sprawdzić poziom wilgotności drewna.
Pomiary wilgotności i ich znaczenie
W warunkach przemysłowych wykorzystuje się do tego celu metodę suszarkowo – wagową, która polega na pobraniu próbki drewna, zważeniu jej suszeniu w suszarce elektrycznej i ponownym zważeniu. Sposób ten jest złożony i wymaga pobrania próbki. W warunkach domowych można sprawdzić poziom wilgotności znacznie prościej, posługując się wilgotnościomierzem.
Utrzymanie określonego poziomu wilgotności ma znaczenie dla trwałości podłogi drewnianej. Jeśli materiał będzie zbyt mokry, podczas wysychania odkształci się. Będzie też podatny na atak pleśni i innych czynników biologicznych. Natomiast drewno zbyt suche może pękać. Optymalna wilgotność w przypadku podłogi wewnętrznej wynosi od 6 do 10%. Drewno na podłogę tarasową powinno mieć od 10% do 15% wilgoci.
Twardość czyli wytrzymałość drewna
Firmy takie jak Sema Michał Siemiński oferują klientom podłogi wykonane z różnych gatunków drewna. Wybór odpowiedniej powinien być ukierunkowany twardością. Im jest ona wyższa, tym wyższa jest też jego odporność na ścieranie. Dlatego dobór materiału powinien też być uwarunkowany przeznaczeniem pomieszczenia.
Do najtwardszych w skali Brinella zaliczają się gatunki takie jak tali, orzech, merabu, jatoba, jesion i wenge. Są one idealne do biur, urzędów, a także do salonów i korytarzy. W średniej klasie można znaleźć buk, różne odmiany dębu, klon, sapellę i czereśnię. To dobre odmiany do pokoi dziecięcych czy sypialni. Wszystkie te gatunki są zaliczane do klas II – IV. Drewno klasy I jest zbyt miękkie i nie nadaje się na podłogi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana