Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak stosować ścianki berlińskie przy głębokich wykopach?
Ścianka berlińska nazywana również obudową berlińską zaliczana jest do tymczasowych konstrukcji oporowych. Po raz pierwszy użyto jej przy budowie metra w Berlinie i stąd też wywodzi się jej nazwa. Berlinka należy do podstawowych sposobów na zabezpieczenie wykopu i stosowana jest zarówno do wykopów płytkich, jak i głębokich. Z naszego artykułu dowiesz się, jak stosować ścianki berlińskie przy głębokich wykopach.
Najważniejsze cechy ścianki berlińskiej
Najpopularniejszym zastosowaniem obudowy berlińskiej jest tymczasowe zabezpieczenie wykopów. Może być ona też także trwałą konstrukcją, jednak tylko w przypadku, gdy słupy stalowe zabezpieczone są w odpowiedni sposób przed korozją. Berlinka ma również szerokie zastosowanie powyżej poziomu wód gruntowych, jednak trzeba wiedzieć, że istnieją także pewne ograniczenia dotyczące jej budowy.
Cechą charakterystyczną ścianki berlińskiej jest możliwość rozbudowywania w miarę postępu wykonywania wykopów - wyjaśnia przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów. Może stanowić także przedłużenie innych rodzajów konstrukcji oporowych. W porównaniu do innych metod zabezpieczania wykopów, ścianki berlińskie charakteryzuje niska cena, łatwość realizacji i elastyczność, a także możliwość stosowania na terenach zurbanizowanych.
Jak wykonuje się ścianki berlińskie w głębokich wykopach?
Podstawą wykonania ścianek berlińskich jest zastosowanie stalowych bądź betonowych słupów. Te z kolei pogrąża się w gruncie na dwa sposoby – albo za pomocą wiertła, albo za pomocą specjalnych wibromłotów. Ścianka berlińska wykonana jest z profili stalowych montowanych w gruncie w pewnym rozstawie, a także z poziomych elementów opinki w postaci drewnianych bali. W trakcie postępu robót ziemnych opinkę drewnianą sukcesywnie uzupełnia się o profile stalowe, stanowiące najważniejszy element ścianki berlińskiej. Berlinki zazwyczaj wykorzystywane są powyżej poziomu wody gruntowej. Przy głębokich wykopach niezbędne są rozparcia lub kotwy gruntowe, które zadbają o to, by ściana miała właściwą stateczność.
Aby głębokie wykopy nie zagrażały pracownikom, a także umożliwiały dalsze prowadzenie prac, muszą zostać dobrze zabezpieczone przed osuwaniem się ziemi do ich wnętrza. W tym celu stosuje się różnorodne konstrukcje oporowe, wśród których dużą popularnością cieszą się ścianki berlińskie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana