Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak uzyskać efekt "oddychającego dachu"?
Współczesne budownictwo charakteryzuje się energooszczędnością w każdym możliwym obszarze. Inwestorzy przykładają szczególną wagę do oszczędzania energii wykorzystywanej do zapewnienia komfortu termicznego w budynku. Aby ogrzewanie było tańsze i efektywniejsze, niezbędne jest staranne uszczelnienie domu, włącznie z wyeliminowaniem mostków termicznych. W takim budynku jednak jest niezbędny „oddychający dach”.
Dlaczego dach w energooszczędnym domu musi oddychać?
Chociaż skojarzenie czynności oddychania z przedmiotem niematerialnym wydaje się nietrafione, w rzeczywistości jest ono stosowane w odniesieniu do elementów przepuszczających powietrze. Podobnie, jak w przypadku istot żywych w procesie oddychania następuje wymiana gazowa, tak i w „oddychających” tkaninach, materiałach budowlanych czy konstrukcjach również ma ona miejsce. Dlatego mówiąc o „oddychającym dachu”, można sobie wyobrazić konstrukcję, która dostarcza do wnętrza budynku tlen a wypuszcza z niego dwutlenek węgla.
Przeczytaj również: Jak przebiega konserwacja dachu wykonywana przez dekarza?
Opisane wyżej zjawisko nie jest niczym innym, jak wentylacją. Powszechnie wiadomo, że jej montaż w każdym budynku jest koniecznością. Teoretycznie przy super szczelnym obiekcie po wielu dniach bez wentylacji domownicy mogliby zatruć się dwutlenkiem węgla. Ponadto para wodna z gotowania czy oddychania będzie się gromadzić w szczelinach, tworząc idealne środowisko do rozwoju pleśni. To pierwszy krok do alergii i innych chorób oraz do niszczenia materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nowoczesnym domom energooszczędnym do takiej szczelności niewiele brakuje.
Przeczytaj również: Z jakim problemem warto udać się do dekarza?
Jak wykonać „oddychający dach”?
Jednym z najprostszych sposobów na wykonanie dachu z wentylacją jest zastosowanie w jego konstrukcji specjalnych membran. W takich pracach specjalizuje się firma Dach Termo z Olkusza, która świadczy usługi dekarskie i ciesielskie. Różnica pomiędzy standardową konstrukcją dachu a dachem oddychającym polega na zastosowaniu specjalnych folii dwuwarstwowych, pomiędzy którymi znajduje się wysokiej jakość włóknina.
Przeczytaj również: Jak przebiega budowa dachu?
Obecność włókniny nie tylko wzmacnia folię, chroniąc ją przed rozdarciem. Ma ona też specyficzne właściwości, dzięki którym pochłania znaczną ilość wilgoci i jednocześnie szybko się jej pozbywa. W efekcie folia nadal pełni typowe dla niej funkcje izolacyjne, chroniąc wnętrze domu przed przedostawaniem się wody deszczowej. Natomiast włóknina sprawia, że pomimo szczelności wilgoć nie gromadzi się w zakamarkach. W połączeniu z odpowiednio rozmieszczonymi szczelinami wentylacyjnymi membrana stworzy ciepły, suchy i „oddychający” dach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana