Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak wybrać dobrą zaprawę klejową?
Zaprawa klejowa to materiał budowalny, który służy do mocowania różnych elementów do ścian lub podłoża. Jeśli chcemy, aby dobrze spisywała się przez długie lata, musimy postawić na produkty najwyższej jakości. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę? Jak znaleźć sprawdzonych producentów? Dowiedz się więcej.
Co warto wiedzieć o zaprawie klejowej?
Zaprawy klejowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością wśród fachowców od prac budowalnych i wykończeniowych. Najczęściej wykorzystywane są do mocowania okładzin ściennych i podłogowych, np. płytek ceramicznych. Warto jednak wiedzieć, że zaprawy te stosuje się także do mocowania systemów ociepleń wykonywanych z płyt styropianowych lub wełny mineralnej. W odróżnieniu od tradycyjnych zapraw cementowych w zaprawach klejowych znajdziemy różnego rodzaju wypełniacze i plastyfikatory, które poprawiają jej właściwości. Na rynku znajdziemy wiele różnych produktów i warto wiedzieć, jak wybrać odpowiedni.
Przeczytaj również: Co zalicza się do chemii budowlanej?
Najważniejsze parametry
Wybierając zaprawę klejową, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy parametry – przyczepność, odkształcalność i mrozoodporność. Przyczepność kleju oznaczana jest symbolami C1 (minimum 0,5 N/mm2) oraz C2 (minimum 1 N/mm2). Na produktach z wyższej półki zwykle znajdziemy także informację o przyczepności rzeczywistej. Jeśli zaś chodzi o odkształcalność, to zaprawy klejowe klasy S1 charakteryzują się dopuszczalną odkształcalnością w przedziale 2,5 – 5 mm, klasy S2 nawet powyżej 5 mm. Kleje mrozoodporne są z kolei przystosowane do cyklicznie zmieniających się temperatur. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, że prace budowlane z wykorzystaniem z takich produktów można wykonywać przy minusowych temperaturach.
Przeczytaj również: Dlaczego warto kupić chemię budowlaną od producenta PCI BASF?
Na co zwrócić uwagę?
Jak podkreślają przedstawiciele producenta chemii budowlanej ImmerBau, przy wyborze zaprawy klejowej należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, z jakim podłożem mamy do czynienia i jakie płytki chcemy do niego przymocować. Od tych dwóch czynników zależy bowiem to, jakie parametry powinna mieć zaprawa. Niezwykle istotne jest także to, czy zostanie ona użyta wewnątrz budynku, czy na zewnątrz. Jeszcze inne parametry musi posiadać zaprawa, którą wykorzystamy do mocowania betonu, styropianu czy wełny mineralnej. Warto zatem dokładnie czytać informacje na opakowaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana