Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda codzienna eksploatacja szamb betonowych?

Szamba betonowe najczęściej wykorzystywane są na działkach, które znajdują się poza zasięgiem sieci kanalizacyjnej. Stanowią alternatywną metodę odprowadzania nieczystości, która od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Nowoczesne konstrukcje szamb betonowych umożliwiają wygodną eksploatację, jednak podczas ich codziennego użytkowania należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jakich? Podpowiadamy w artykule!
O czym należy pamiętać podczas użytkowania szamba betonowego?
Szamba to bezodpływowe zbiorniki, które montowane są na terenach nieskanalizowanych. Mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak największą popularnością cieszą się modele betonowe, które gwarantują maksymalną szczelność, a także stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji. Choć ich użytkowanie jest w pełni bezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla ludzi, istnieje kilka zasad dotyczących ich prawidłowej eksploatacji.
Pierwszą z nich jest konieczność regularnego opróżniania zbiornika betonowego. Częstotliwość wykonywania tej czynności zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości szamba, liczby domowników oraz sposobu eksploatacji zbiornika. Szacuje się jednak, że szamba jednokomorowe lub dwukomorowe powinny być opróżniane co 2-3 tygodnie.
Podczas codziennego użytkowania zbiornika, warto zwracać uwagę na to, co spłukiwane jest w toalecie. Do kanalizacji nie powinny dostawać się obiekty stałe, trudno biodegradowalne, niedopałki papierosów, tłuszcze zwierzęce, roślinne czy smary. Często ich rozkład – nawet przy zastosowaniu specjalnych preparatów – jest praktycznie niemożliwy, a ponadto mogą one doprowadzić do zatkania rur.
Jak czyścić szambo betonowe?
Zarówno na dnie szamba, jak i w rurach doprowadzających, mogą odkładać się różnego rodzaju złogi tłuszczowe oraz odpady. Ich usuwanie jest niezwykle proste, bowiem wymaga wyłącznie stosowania specjalnych preparatów, które spłukiwane są w toalecie.
Usuwanie nadmiaru osadów z szamba oraz rur doprowadzających odbywa się poprzez stosowanie chemicznych lub biologicznych preparatów. Mechaniczne czyszczenie zbiorników, ze względu na utrudniony dostęp oraz zagrożenie dla zdrowia, w tym przypadku nie wchodzi w grę – mówi ekspert z firmy Pablox, która zajmuje się produkcją szamb betonowych.
Podczas doboru preparatów do szamba, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii – pierwszą z nich jest skład. Środki, które zawierają bakterie z dużymi zdolnościami do samodzielnego rozmnażania, cechują się wysoką skutecznością. Ponadto istotne jest przeznaczenie preparatów, a wśród nich wyróżnia się m.in. środki do usuwania zanieczyszczeń organicznych, do dezynfekcji oraz do oczyszczania i udrożniania rur.
Dbanie o regularną konserwację i bieżące usuwanie nieczystości w dużym stopniu wpływa na żywotność i funkcjonalność szamb betonowych - warto więc zapamiętać wskazówki dotyczące ich prawidłowej eksploatacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana