Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda tyczenie obiektów budowlanych?
Realizacja robót budowlanych wymaga odpowiedniego przygotowania. Na początkowych etapach sporządza się zatem projekty, które pozwalają na dokładne zaplanowanie kolejnych działań. Jednym z ważnych zadań jest tyczenie obiektów budowlanych. Jak ono przebiega i dlaczego jest tak istotne? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.
Tyczenie obiektów budowlanych – na czym polega?
Jedną z czynności, którą należy wykonać przed postawieniem budynku, jest wyznaczenie jego granic. Przy tyczeniu obiektu budowlanego konieczne jest zatem oznaczenie w odpowiedni sposób osi konstrukcyjnych oraz punktów załamania (narożników). Istnieją różne metody wykorzystywane podczas tych działań. Tyczenie budynku przeprowadza się na przykład za pomocą tak zwanych ław drutowych oraz palikowania. Konieczne jest również uwzględnienie zakresu ewentualnych odchyleń, które mogą powstać na dalszych etapach pracy. Co więcej, poza granicami budynku należy wyznaczyć poziom, na którym będzie znajdował się parter inwestycji budowlanej. Koszt związany z tyczeniem obiektów dotyczy nie tylko zakupu potrzebnych materiałów, ale również opłacenia geodety. To właśnie specjalista musi wykonać to zadanie.
Przeczytaj również: Jaką rolę podczas budowy mieszkań gra geodeta?
Tyczenie obiektów budowlanych a wymogi prawne
Przepisy określają, w przypadku jakich typów obiektów konieczne jest przeprowadzenie tyczenia. Mowa między innymi o budynkach wymagających pozwolenia na budowę. Istnieją również wymogi dotyczące osoby, realizującej to zadanie – musi to być uprawniony geodeta. Przykładem specjalistów zajmujących się tyczeniem obiektów budowlanych są pracownicy firmy świadczącej usługi geodezyjne GEOMap. Osobą odpowiedzialną za dopilnowanie poprawnego wyznaczenia osi konstrukcyjnych i punktów załamania budynku jest kierownik budowy. To jego obowiązkiem jest zatem zatrudnienie wykwalifikowanego specjalisty. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że zrealizowane tyczenie musi być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Po zakończeniu swojego zadania geodeta musi sporządzić szkic tyczenia obiektu oraz dziennik budowy dokumentujący podjęte działania. Poprawność całego procesu jest niezwykle istotna, nie tylko pod kątem prawa, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Prawidłowe wykonanie tyczenia obiektu ułatwi też kolejne etapy budowy.
Przeczytaj również: Kiedy należy skorzystać z usług geodezyjnych?
Przeczytaj również: Rozgraniczenia nieruchomości – kiedy są potrzebne i jak je przeprowadzić?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana