Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak wykonać mury oporowe na posesji?
Mury oporowe służą do zabezpieczania terenu przed osuwaniem się gruntu. Pełnią także funkcję dekoracyjną – estetycznie wykonane wpływają na wygląd całego ogrodu i posesji. Mury oporowe warto wykonywać z kamienia naturalnego, który będzie świetnie się komponował z ozdobnymi roślinami wokół. Ponadto suche murki nie wymagają fundamentów – o ile nie przekraczają wysokości 60 cm.
Mur oporowy z kamienia krok po kroku
Do budowy konstrukcji oporowej najlepiej jest zastosować kamienie płaskie o równoległej powierzchni – na przykład łupek szarogłazowy, który zapewni atrakcyjny wygląd murku. Materiał można kupić w Kopalni Jenków, gdzie dostępne są płyty o szerokości od 2 do 6 cm. Warto pamiętać, że grubość muru powinna wynosić około 1/3 jego wysokości – wówczas cała konstrukcja będzie stabilna. Jak wspomniano wcześniej, murki niższe niż 60 cm nie wymagają przygotowania fundamentu oraz spajania zaprawą, dlatego nazywane są suchymi murkami.
Na samym początku przystępujemy do wykonania wykopy, który powinien być nieco szerszy od kamienia. Optymalna głębokość to około 30 cm. Tak przygotowany otwór należy zasypać kamieniem lub tłuczniem i zagęścić kruszywem. Będzie to podwalina całej konstrukcji.
Na samym dole układamy największe kamienie, które znajdą się jeszcze poniżej poziomu gruntu. Ważne jest jednak aby kamień murowy układać w sposób naprzemienny — szczeliny jednej warstwy nie mogą pokrywać się ze szczelinami kolejnej. Wskazane jest, aby poszczególne kamienie były ułożone w lekkim odchyleniu w kierunku gruntu. W co drugiej lub w co trzeciej warstwie kamienie układać należy w poprzek, tak aby zagłębiły się w skarpie, co zagwarantuje stabilność konstrukcji.
Zamiast zaprawy do wypełnienia szczelin suchego murku stosuje się ziemię wymieszaną ze żwirem. Szczeliny nie powinny przekraczać szerokości 4 cm, aczkolwiek w kilku miejscach należy zostawić nieco większe otwory, w których później posadzimy rośliny.
Jakie rośliny nadają się do posadzenia w konstrukcji oporowej?
Oprócz samych kamieni o walorach estetycznych konstrukcji decydują rozmaite nasadzenia. Istnieje wiele różnych roślin, które świetnie sprawdzają się na skarpach i murkach, spośród których warto wspomnieć o macierzance cytrynowej, kokoryczy żółtej i mydlnicy bazyliowej. Ciekawie będzie się prezentować także rogownica kutnerowata, dzwonek karpacki, gęsiówka kaukaska, rojnik murowy, a także floks szydlasty. Z nieco wyższych roślin warto wspomnieć o ostrogowiecu czerwonym, rdeście pokrewnym i ukwapie dwupiennym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana