Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak wymienić sznur uszczelniający w drzwiach do kominka?

Sznur kominkowy to uszczelnienie wokół drzwiczek, które zapobiega przedostawaniu się powietrza do komory spalania. Wypalony sznur nie spełnia swojej funkcji, co przekłada się wypalanie drewna w zbyt dużej temperaturze, a więc zużywanie większej ilości opału. Co więcej, zwiększona temperatura może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia wkładu kominkowego.
Wymiana sznura uszczelniającego w kominku krok po kroku
Sznur kominkowy znajduje się w specjalnych rowkach od strony wewnętrznej drzwiczek. W celu jego wymiany należy najpierw zdemontować drzwiczki do kominka i ułożyć je na płaskim podłożu. Sznur należy delikatnie ściągnąć śrubokrętem lub innym podobnym narzędziem, a następnie szczotką drucianą usunąć wszystkie jego pozostałości oraz resztki starego kleju montażowego.
Gotowe zestawy naprawcze do kominków dostępne w asortymencie firmy POLONIT SALES to sznur z teksturowanego rowingu szklanego odpornego na temperatury sięgające nawet 500 stopni Celsjusza oraz klej wysokotemperaturowy służący do montażu. Klej należy rozprowadzić po całej długości rowka, a następnie ułożyć sznur, przy czym najlepiej jest zacząć od środkowej części dolnej krawędzi. Obydwa krańce sznura powinny równo do siebie przylegać. Na końcu należy usunąć nadmiar kleju z użyciem wilgotnej ściereczki.
Warto sprawdzić zalecenie producenta co do czasu schnięcia kleju. Dobrym rozwiązaniem jest rozpalenie w kominku małego płomienia, aby utwardzić warstwę klejącą.
Kiedy należy wymienić sznur kominkowy?
Sznury kominkowe to jeden z elementów wkładu, który może się zużywać na skutek standardowej eksploatacji. Istnieje bardzo łatwy sposób, aby ocenić czy sznur nadaje się już do wymiany. Wystarczy przy zamykaniu drzwiczek włożyć kawałek papieru – jeśli pomimo zablokowanej klapy papier można swobodnie wyciągnąć, to jest to znak, że sznur nie jest wystarczająco szczelny. Co więcej, sznur należy wymienić zawsze, gdy stwierdzimy, że poprzedni stwardniał i zaczyna kruszeć. O częstotliwości wymiany sznura decyduje intensywność palenia w kominku oraz jakość opału, czyli gatunek drewna i jego wilgotność.
Warto wiedzieć, że sznur musi być odpowiednio dopasowany. Należy zatem dokładnie zmierzyć obwód rowka oraz sprawdzić średnicę – sznur nie może być ani a gruby, ani za cienki. Dobrym sposobem jest wypełnienie szczeliny plasteliną, którą po wyciągnięciu wystarczy zmierzyć. Do pomiarów można także posłużyć się starym sznurem, jeśli jego stan techniczny nam na to pozwoli.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana