Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak zamontować drzwi przesuwne?

Spis treści
- Jakie wyróżnia się rodzaje drzwi przesuwnych?
- Jakie narzędzia i artykuły są potrzebne?
- Jak się montuje drzwi przesuwne?
Przesuwne drzwi są funkcjonalne. Umożliwiają zwiększenie przestrzeni we wnętrzu i pozwalają je urządzić. W naszym artykule omawiamy, jakie są ich rodzaje. Sprawdź, jakich narzędzi i urządzeń wymaga ich montaż. Poznaj krok po kroku, jak je zamontować. Zapraszamy do lektury naszego tekstu. Zdobądź wiedzę w zakresie drzwi przesuwnych!
Jakie wyróżnia się rodzaje drzwi przesuwnych?
Zdecydowałeś się na system drzwi przesuwnych? Wszystko zależy od zaplanowanego budżetu czy efektu aranżacyjnego. Wyróżnia się:
- szklane drzwi przesuwne,
- modele drewniane,
- utworzone z płyt wiórowych lub sklejki z wypełnieniem – wypełnienie może się składać z lacomatu, lustra czy bambusa.
Wybierając drzwi przesuwne szklane, wybierz te, które są wyprodukowane z hartowanego szkła. Ich grubość powinna wynosić 8-10 milimetrów. Zapewniają bezpieczeństwo. Rozpadają się na niekaleczące i małe fragmenty. Podobnie jest ze szkłem klejonym folią lub żywicą. Tafle mogą być matowe, kolorowe lub przezroczyste. Szukasz wysokiej jakości drzwi przesuwnych? Zdecyduj się na naturalne drewno! Tańsze jednak będą modele drewnopochodne. Nie muszą mieć przy tym gorszej jakości. Nie zapomnij również o płycie MDF. Wybieraj spośród:
- farb,
- lakierów,
- oklein.
Jakie narzędzia i artykuły są potrzebne?
Zastanawiasz się nad drzwiami przesuwnymi do pokoju? Poznaj potrzebne narzędzia do zamontowania, takie jak: ołówek, miarka, poziomica, wiertarka, piłka do metalu. Spośród niezbędnych urządzeń zaliczają się natomiast:
- wózki – części, które znajdują się w prowadnicy. Pozwalają na przesuwanie się skrzydła. Mają konstrukcję kulkową bądź rolkową. Odpowiadają za stabilizację toru jazdy skrzydła. Wpływają na utrzymanie go w pionie oraz hamowanie na końcu toru,
- prowadnica – do drzwi przesuwnych jest główną częścią montażu. Instaluje się ją bezpośrednio do nadproża. Wykonuje się ją ze stopów aluminium. Wpływa na płynność poruszania się skrzydła,
- ograniczniki otwarcia i wychylenia – części do zainstalowania na podłodze. Odpowiadają za stabilizację toru jazdy skrzydła.
Jak się montuje drzwi przesuwne?
Zwykle drzwi przesuwne wyróżniają się 30-120 centymetrami szerokości. Dobrze, aby wysokość była dobrana do wysokości wnętrza i była niższa o 1-2 centymetry. W ten sposób umożliwia się ruch na prowadnicach. Zazwyczaj większość systemów pozwala na instalację pojedynczych skrzydeł we wnętrzach o wysokości do 2,70 centymetrów. W przypadku, gdy są wyższe, należy je podzielić na górną i dolną część. Warto wiedzieć, że system jezdny przesuwnych drzwi zabudowy wnęk zawiera wózki dolne i górne, które poruszają się po odpowiednio przystosowanych prowadnicach. Ważne, aby górne prowadnice były montowane do sufitu. Prowadnice dolne natomiast powinny być zainstalowane do podłogi.
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy poziomica i pion lub sufit są równoległe do podłogi w punkcie zainstalowania górnych prowadnic. Następnie wyznacz na suficie oś górnej prowadnicy. Pamiętaj, aby zamocować jezdny mechanizm na wewnętrznej stronie drzwi. Z użyciem pionu wyznacz oś instalacji dolnej prowadnicy.
Wzdłuż wytyczonych linii wykonaj otwory pod kołki, które zainstalujesz i przykręć wkręty listwy. Wsuń na krawędzie skrzydeł listwy poziome i pionowe, które usztywniają. Przykręć mechanizmy jezdne w narożnikach skrzydeł. Osadź drzwi na prowadnicach i przeprowadź regulację układu wózków. Przykręć na prowadnicach pozycjonery, a więc stopery układu skrzydeł. Przyklej lub zamontuj na bocznych ścianach w miejscu styku ze skrzydłami na kołki pionowe ozdobne listwy oraz uszczelnienie w formie paska szczotkowych uszczelek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana