Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak zbudowany jest profil okna?

Profil okienny to jeden z głównych elementów konstrukcyjnych okna. To właśnie od niego w dużej mierze zależy poziom izolacyjności termicznej i akustycznej stolarki otworowej. Ma również bezpośredni wpływ na jej trwałość. Jakie elementy składają się na typowy profil i jakie materiały są wykorzystywane do jego produkcji? Wyjaśniamy w artykule.
Z czego składa się profil okna?
Profil okienny to rodzaj obudowy, w której umieszczana jest szyba. Okala ją, stanowi podstawę okna i zapewnia stabilność całej konstrukcji. Na typową budowę profilu okna składają się ramy skrzydła, ościeżnica, listwy przyszybowe oraz słupki. Wykonywane są one z takich materiałów, jak plastik, drewno czy aluminium, co przekłada się nie tylko na różnice w wyglądzie, ale również parametrach.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę wybierając system rynnowy?
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są okna PCV. Profile okienne z polichlorku winylu, podobnie jak te z aluminium, cechuje wielokomorowa konstrukcja. Od liczby oraz głębokości komór zależą bezpośrednio właściwości termoizolacyjne profilu – im jest ich więcej, tym mniejsza przepuszczalność cieplna. Straty termiczne ogranicza też zastosowanie w profilach specjalnych wypełnień, np. z pianki poliuretanowej.
Przeczytaj również: Wiązary dachowe czy więźba, co lepiej wybrać?
Jakie profile okienne wybrać?
Podczas wyboru konkretnego rodzaju profilu okiennego powinno się kierować przede wszystkim ich parametrami. Na modele drewniane często stawiają osoby ceniące piękno tego naturalnego materiału. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu z oknami PCV, oferowanymi przez takie firmy, jak dystrybutor stolarki otworowej Gmyrpol, zapewniają one niższy poziom izolacyjności.
Przeczytaj również: Zasady bezpieczeństwa przy pracach dekarskich
Większość profili okiennych aluminiowych również ustępuje pod tym względem swoim odpowiednikom z PCV. Można jednak poprawić ich właściwości przez zastosowanie specjalnych wkładów czy dodatkowych elementów. Jedną z ich zalet jest lekkość oraz bardzo dobra wytrzymałość mechaniczna i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Podobnie jak te z polichlorku winylu są proste w konserwacji – inaczej niż profile drewniane.
Nowoczesne okna PCV cechują się doskonałą szczelnością i gwarantują mieszkańcom duży komfort termiczny i akustyczny. Są też łatwe w utrzymaniu w czystości. Oprócz tego warto dodać, że występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a poszczególne modele różnią się kształtem czy nawet fakturą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana