Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak zmierzyć poziom tlenku węgla w pomieszczeniu?
Tlenek węgla to niebezpieczna substancja powstająca na skutek niepełnego spalania paliw, takich jak gaz, węgiel, drewno czy ropa, do którego dochodzi w wyniku niedostatecznej ilości tlenu potrzebnego do pełnego spalania. Czad, bo tak nazywany jest potocznie tlenek węgla, jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i bez smaku. Jest też silnie trujący, dlatego w obiektach, w których spalane są różnego rodzaju paliwa, tak ważne jest regularne mierzenie poziomu tlenku węgla. Jakich narzędzi użyć, by wynik był wiarygodny?
Dlaczego mierzenie poziomu tlenku węgla jest ważne?
Tlenek węgla jest bardzo toksycznym gazem, który atakuje organizm i prowadzi do poważnego zatrucia grożącego nawet śmiercią w wyniku niedotlenienia tkanek. Niewielkie zatrucie objawia się łagodnymi bólami głowy, osłabieniem i złym samopoczuciem. W przypadku dużego stężenia czadu w powietrzu niemal natychmiast może dojść do utraty przytomności, drgawek, zatrzymania oddechu i akcji serca. Szybkie wykrycie niepokojącego wzrostu poziomu tlenku węgla w powietrzu może uchronić zdrowie i życie osób przebywających w pomieszczeniu.
Jak się chronić przed zatruciem czadem?
Działania wspomagające ochronę przed zatruciem tlenkiem węgla związane są z regularnym kontrolowaniem wentylacji budynków. Warto na bieżąco kontrolować drożność dróg wentylacyjnych oraz sprawdzać stan kominów i urządzeń spalających. Działania prewencyjne związane z zapobieganiem nieprawidłowej pracy urządzeń grzewczych oraz instalacji wentylacyjnej i spalinowej nie są jednak w stanie w pełni ochronić przed niebezpieczeństwem. Dopełnieniem będzie montaż czujnika tlenku węgla. To urządzenia o wieloletniej gwarancji stosunkowo niskiej cenie.
Monitorowanie poziomu tlenku węgla czujnikiem
Skutecznym narzędziem mierzenia poziomu czadu w powietrzu jest czujnik tlenku węgla. Zamontowany w pomieszczeniu umożliwia stałe monitorowanie stężenia czadu. Kiedy bezpieczne wartości zostaną przekroczone, urządzenie automatycznie uruchamia wbudowany sygnał akustyczny informujący o zagrożeniu. Jak wyjaśnia sklep ze sprzętem pożarniczym i artykułami BHP Sprzęt-Poż, obecnie proponowane czujniki można z powodzeniem montować nie tylko w domach mieszkalnych czy obiektach użyteczności publicznej, ale też w przyczepach kempingowych, kamperach i na jachtach. Warto zwrócić uwagę, by zakupiony czujnik tlenku węgla był urządzeniem posiadającym certyfikowaną zgodność z normami EN50291-1:2010, określającą podstawowe warunki, jakie muszą spełniać domowe czujniki tlenku węgla, a także EN50291-2:2010, dotyczącą dopuszczenia montażu urządzenia w specyficznych warunkach, w tym miejscach narażających czujnik na wstrząsy czy podwyższoną wilgotność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana