Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak zrobić wentylację w domu?

Odpowiednią cyrkulację powietrza zapewnia wentylacja. Istnieją różne rozwiązania. W ten sposób ochronisz mieszkanie lub dom przed rozwojem pleśni. Dlatego poznaj jej rodzaje. Dowiedz się, jak ją zaprojektować. Jakie są warunki do spełnienia? Co ma wentylacja do pomieszczenia? Sprawdź, która wentylacja będzie zgodna z normą. Zdobądź wiedzę na temat wentylacji!
Rodzaje wentylacji
Wyróżnia się następujące rodzaje profesjonalnej wentylacji:
- wentylację grawitacyjną – naturalną,
- wentylację mechaniczną-wywiewną,
- wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną.
Jak zaprojektować mechaniczną wentylację?
Projekt wentylacji tworzy się na bazie projektu domu. Składa się na niego ważne informacje czy obliczenia potrzebne do wykonania całości. Dobrze, aby projekt uwzględniał:
- opis techniczny – użytego sprzętu, metodę i zasadę działania oraz parametry techniczne,
- ilość i typ niezbędnych części – elementy nawiewne i wywiewne,
- obszar oraz parametry,
- obliczenia – w zakresie ilości wymaganego powietrza czy szybkości przepływu.
Warunki do spełnienia przez prawidłową wentylację
Zastanawiasz się nad skorzystaniem z oferty hurtowni wentylacji? Dobrze, aby spełniała następujące warunki:
- usuwa substancje – parę wodną, tlenek węgla, dwutlenek węgla, zapachy czy dym tytoniowy,
- likwidacja zapotrzebowania na cieplną energię,
- nie powoduje przeciągów,
- zmniejszanie emisji hałasu zewnątrz i wewnątrz,
- ochrona przed szkodami, które wywołują wilgoć,
- zapobieganie rozwój pleśni,
- gwarancja przyjemnego mikroklimatu i dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach,
- odpowiednia wydajność.
Wentylacja w domu a pomieszczenia
Zastanawiasz się nad wentylacją w domu? Chociaż przepisy nie regulują liczby pionów wentylacyjnych w obiekcie mieszkalnym, to jednak wskazana jest w takich pomieszczeniach jak:
- łazienki,
- toalety,
- kuchnie,
- garaże,
- kotłownie.
Zalecane jest jej wykonanie w pomieszczeniach, w których nie ma otwieranych okien. Są to garderoby czy schowki. Dobrze, aby znalazła się także we wnętrzach, w których mieszczą się kominki. Zwykle jest to salon.
Dwa kanały wentylacyjne potrzebne są w kuchni. Wówczas podłącz je do okapu, który mieści się nad płytą grzewczą. Z kolei drugi wywietrznik przyda się do zachowania odpowiedniej cyrkulacji wtedy, gdy okap nie będzie włączony. W ten sposób wspomaga się sprawność wentylacji w pomieszczeniu.
W jaki sposób zaplanować wentylację, która będzie zgodna z normą?
Przy projekcie instalacji wentylacyjnej, która jest zgodna z normą, trzeba uwzględnić ilość powietrza. Należy ją usunąć z kuchni. Wszystko zależy od typu używanej kuchenki. W przypadku elektrycznego modelu odprowadza się co najmniej 50 m3/h. W przypadku gazowego minimum wynosi 70 m3/h. Wentylacja powinna działać ciągle bez przerw. Dobrze jest zmniejszyć jej intensywność o 40%. Intensywne gotowanie wymaga ponad 80 m3 zużytego powietrza na godzinę. Zaleca się instalowanie sprzętu, który zwiększy liczbę do około 130 m3/h. Sprawdzą się w tym celu okapy z wyciągowym wentylatorem. Ich wartość przekracza jednak ustanowione prawem normy.
Wentylacja w kuchni a normy
Istotny jest właściwy kierunek ruchu między innymi pomieszczeniami a kuchnią. Konieczne jest przemieszczanie się od pomieszczeń czystych, a więc tam, gdzie powietrze jest w miarę czyste. Kuchnia to specyficzne miejsce, które wymaga odpowiedniego projektu wentylacji. Powinna być ona zaplanowana w trakcie budowania domu. Wówczas powietrze jest prawidłowo odprowadzane. Chroni się przy tym od późniejszych błędów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana