Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie filtry są stosowane w maszynach budowlanych?
Maszyny budowlane tak jak sprzęty wykorzystywane w innych dziedzinach przemysłu muszą posiadać filtry. Chronią one urządzenie przed przedostaniem się do niego zanieczyszczeń, brudu czy toksyn. Są to jednak elementy eksploatacyjne, które ulegają zużyciu, a ich kontrola i terminowa wymiana gwarantuje bezawaryjną pracę sprzętu. Jakie filtry są stosowane w maszynach budowlanych? Podpowiadamy.
Filtry hydrauliczne
Najpopularniejsze filtry do maszyn budowlanych to te hydrauliczne. Jak wiadomo, układ ten jest narażony na ciężkie warunki podczas pracy, dlatego wymaga właściwego zabezpieczenia. Podczas wyboru tego typu filtrów warto więc wziąć pod uwagę warunki pracy sprzętu, rodzaj i typ wykorzystywanego oleju. Ważna jest też wartość filtracji, wielkość przepływu, a także sposób i miejsce montażu tego elementu.
Przeczytaj również: Na czym polega gipsowanie natryskowe?
Wyróżnia się następujące rodzaje filtrów hydraulicznych:
ssawne — stosowane są, aby wstępnie oczyścić olej wykorzystywany przez pompę hydrauliczną,
powrotne — ich zadaniem jest uzdatnienie oleju, który spływa z układu hydraulicznego do zbiornika,
puszkowe — chronią wrażliwe części układu przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z pompy hydraulicznej,
siatkowe — zamieszczone są w obudowie lub układzie olejowym,
wlewowe — ich zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń do zbiornika podczas napełniania oleju.
Rodzaje filtrów w maszynach budowlanych
W maszynach budowlanych występuje znacznie więcej układów niż tylko hydrauliczny. Dlatego wymienia się również następujące filtry:
oleju silnikowego — sprzęty wykorzystywane na budowie podobnie jak samochód muszą być wyposażone w element, którego zadaniem jest filtrowanie zanieczyszczeń z układu smarowania silnika,
Przeczytaj również: 4 maszyny, których nie może zabraknąć w stolarni
powietrza — wykorzystywane są do oczyszczania powietrza zassanego przez silnik,
paliwa — te elementy zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do mieszanki paliwowej,
kabinowe — ich zadaniem jest przefiltrowanie powietrza, które przedostaje się do kabiny kierowcy/operatora maszyny,
hydrauliczne — filtrują krążący w układach hydraulicznych maszyny olej.
Filtry do maszyn budowlanych, a także wózków widłowych i samochodów oferuje firma Wigropol L.R. Niezależnie od rodzaju filtra, należy pamiętać o regularnej wymianie tych elementów, ponieważ ich zanieczyszczenie jest jedną z głównych przyczyn mniejszej wydajności urządzenia. Mogą one także spowodować trwałe awarie w kluczowych układach sprzętu. W związku z tym warto dokonywać systematycznych przeglądów okresowych i wymieniać zużyte części eksploatacyjne.
Przeczytaj również: Sprzęt niezbędny do wyburzenia mechanicznego
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana